България е европейски шампион по волейбол за девойки до 18 години Снимка: © Българска волейболна федерация

Националният отбор на България по волейбол за девойки до 18 години стана европейски шампион.

Във финала на шампионата в Румъния и Гърция женският тим на България победи с 3:0 (25:15, 25:18, 28:26) Белгия. За първи път в историята страната има европейски шампионки при подрастващите.

България игра първи еврофинал при дамите от 42 години насам. Последният датира от 1982 г., когато отборът ни под 20 години спечели сребро.

Българските момичета са водени от Антонина Зетова.

Първият гейм започна с преднина от 5:0 и 8:1 точки. Разпределителят ни Димана Иванова непрекъснато сменяше фланговете на атаката. Момичетата завършиха частта със серия. След 23:15 българките направиха три поредни точки и вече бяха само на два гейма от титлата.

Във втория гейм България поведе с 12:4 и 16:5 точки.14-годишната Дарина Нанева показа много силно изпълнение на начален удар, който беше почти непосилен за Белгия. Така се стигна до нова серия, която доведе резултата до 12:4. При 12:5 една от белгийските състезателки получи контузия.

Няколко минути лекарският щаб я преглеждаше на корта, но се наложи да бъде изнесена с носилка.

Равностоен като представяне беше единствено третият гейм, в който Белгия поведе с 12:11 точки. Това обаче не смути българките и те бързо си върнаха преднината при 21:18.

В края на мача момичетата пропуснаха четири мачбола, но страхотната игра на Карина Велева доведе до петия мачбол, превъщайки България в европейски шампион.

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: