България нe се класира за финала на "Евровизия" с парчето на д-р Милен Врабевски

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Снощи в Торино се проведе първият полуфинал на конкурса "Евровия". В него участват 40 страни, а България се опита да се класира с авторско парче на д-р Милен Врабевски, изпълнено от групата Intelligent Music Project и озаглавено Intention.

Българското изпъление беше под номер седем на сцената, но не се класира, за да продължи в музикалното състезание.

Авторът на Intention - д-р Милен Врабевски има компания за клинични изследвания. Той е в обществения съвет на БНР, който наскоро беше напуснат от оперната певица Александрина Пендачанска. Врабевски финансира и издигането на паметаника на Цар Самуил на площад "Александър Невски", който смути част от гражданите на София със светещите си очи. Барабанист на Intelligent Music Project е Стоян Янкулов - Стунджи. За него това е трето участие на "Евровизия".

Вторият полуфинал в Торино ще бъде на 12 май, а финалът на 14 май.

Общо 17 страни участваха в първия полуфинал: Албания, Латвия, Литва, Швейцария, Словения, Украйна, България, Нидерландия, Молдова, Португалия, Хърватия, Дания, Австрия, Исландия, Гърция, Норвегия, Армения.

Десет от тях се класираха за полуфинала. Това са Литва, Швейцария, Украйна, Нидерландия, Молдова, Португалия, Исландия, Гърция, Норвегия и Армения.

Музикантите от Украйна и тяхната песен "Стефания" са фаворити за победа на тазгодишното издание на конкурса в Торино, сочат букмейкърите. Страната смени своя участник по политически причини.

"Оркестър Калуш", които са украинското участие в тазгодишния конкурс за песен, се класира за финала в Торино в събота.

От началото на въоръжения конфликт в Украйна групата изразява гласно подкрепата си за украинската съпротива срещу руската инвазия в социалните медии.

Русия беше изключена от тазгодишното издание на "Евровизия", както и Беларус, по решение на Европейският съвет за радио и телевизия. България е представена в съвета от двете си обществени медии - Българското национално радио и Българската национална телевизия.

Арх. Пламен Мирянов в страната на православно-патриотичните чудеса

Важно днес

Доналд Тръмп обяви морска блокада срещу Иран и Ормузкия проток

След като мирните преговори в Пакистан се провалиха

16:43 - 12.04.2026
Важно днес

Coachella 2026: Кейти Пери и Джъстин Трюдо, "йодлерът" на Сабрина Карпентър и шегите с YouTube на Джъстин Бийбър

Ако времето е спряло за Джъстин Трюдо, The Strokes напомниха на публиката си за това, че политиката се ускорява напълно сериозно

15:46 - 12.04.2026
Важно днес

Рекордна избирателна активност бележи деня на изборите в Унгария

Към 17 ч. над 74% от унгарците са упражнили право си на глас

14:42 - 12.04.2026
Технологии

Сам Алтман от OpenAI отговори на разследването в New Yorker след атака с коктейл "Молотов" в дома му

Сам Алтман смята, че има връзка между публикацията и нападението с коктейл "Молотов"

12:37 - 12.04.2026
Живот

Да спечелиш Пикасо за 100 евро от лотарията, която помага на медицинските изследвания

Картината "Глава на жена" ще бъде разиграна на лотария срещу 100 евро за билет

11:35 - 12.04.2026
Важно днес

Двама души получиха нов шанс за живот след донорска ситуация в Пловдив

Близките на 68-годишна жена в мозъчна смърт са дали съгласие за даряването на органите

11:21 - 12.04.2026
Кино и сериали

Сериалът Beef се завръща с токсична любов в клуба на богатите

Новият сезон на сериала идва със семеен гняв, изнудване и манипулации

10:48 - 12.04.2026
Спорт

Тайсън Фюри се завърна с победа и предизвика Антъни Джошуа

Очертава се да гледаме нов мач между Фюри и Джошуа

10:38 - 12.04.2026