България се изкачи в класацията за борба с корупцията, но още не се справя много добре Снимка: © Getty Images

България се е изкачила с две места нагоре в индекса за възприятие на корупцията и положението ѝ е най-доброто за последните 10 години, но въпреки това остава в списъка на несправящите се с изкореняването ѝ държави. Другите страни от ЕС в подобно положение са Унгария и Румъния.

Това са изводите от годишния доклад на международната организация "Прозрачност без граници" за 2023 г.

Според доклада България заема на 67-о място от 180 държави, като е постигнала 45 от максималните 100 единици, като 100 означава много нисък индекс за корупция.

За праг, който разделя страните, които успешно се борят с корупцията, от онези, които не се справят, се смята границата от 50 точки.

"Въпреки приемането на закъснялото законодателство, България продължава да има проблеми с върховенството на закона и олигархичното влияние, въпреки заложените в дневния ред на няколко правителства промени. Законът за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения беше приет, но предизвикателствата пред прилагането му на практика са очевидни," пишат авторите на доклада.

В него се отбелязва още, че в много от наблюдаваните страни тенденцията е към несправяне в борбата с корупцията.

Посочва се, че дори в държави като Швеция, Нидерландия, Исландия и Великобритания, които заемат по-горните места в класацията, резултатите са по-лоши от предишните години.

На върха по справяне с корупцията през 2023 са били Дания, Финландия и Норвегия, а на последните места са страни като Йемен, Сирия, Венецуела и Сомалия.

Специално внимание в доклада е обърнато на Унгария, а изводите са, че след десетилетие на системно нарушаване на върховенството на закона, корупцията по високите етажи на властта остава безнаказана, а със заглушаването на всеки свой критик, правителството (с премиер Виктор Орбан) няма намерение да променя сегашната ситуация.

Унгария и България, както държави като Кипър, Малта, Ирландия, Хърватия, Нидерландия и Полша са дадени като пример и за страни, в които журналистите все по-трудно отразяват случаите на корупция заради т.нар. дела-шамари или заради опитите за икономическо и политическо влияние върху тях.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Депутатите набързо отложиха новите правила за такса смет

Вместо "замърсителят да плаща", таксата ще продължи да се определя по старите правила

15:28 - 17.09.2024
Важно днес

Мая Манолова отказа да е в листите на БСП и иска същото и от другите лидери

За първи път в последните няколко години Мая Манолова ще пропусне изборите като кандидат

14:33 - 17.09.2024