Българските национали по баскетбол шокираха световния шампион Германия (видео) Снимка: © FIBA

Българският национален отбор по баскетбол записа една от най-паметните си победи, след като надви действащия световен шампион Германия в мач за европейска квалификация. Бундестимът е големият фаворит в групата, в която са още отрборите на Черна гора и Швеция.

Успехът е ключов за България, тъй като приближава тима към класиране за ЕвроБаскет 2025 догодина.

Мъжкият национал, воден от Росен Барчовски, се наложи над Германия с 67:62 точки в зала "Арена Ботевград" в мача от квалификациите за шампионата.

Не мога да осъзная какво се случва.. Борихме се зверски. Страшни мъжкари, направиха една от най-силните игри в защита", коментира след мача треньорът Барчовски.

Играчът Коди Милър-Макинтайър отбеляза 20 от точките на българския отбор. Сега тимът се нуждае да бъде сред първите три, за да се класира на Евробаскет, като в досегашните мачове има по една загуба и победа след първите два кръга на последния етап от квалификациите.

След като България започна със загуба евроквалификациите, очакванията преди мача с Германия бяха за второ поражение. Въпреки това тимът опроверга критиците и игра на много високо ниво.

В пълната "Арена Ботевград" българите са били колебливи в първата част на мача, като са изоставали с резултат 7:19. Във втората част обаче е последвал обрат с 13 поредни точки и резултат 28:27 преди почивката.

През третата част Германия е изравнила резултата и е взела лек превес след 45:39. В четвъртата част българите изиграват 10 поредни точки само за три минути. С това тимът е излязъл отново напред и впоследствие е спечелил играта.

Българският баскетболист, който играе и в NBA, Александър Везенков също е трябвало да играе в мача срешу Германия, но го е пропуснал заради контузия.

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: