Българският клек: Упражнението за щангисти, което се прочу по цял свят Снимка: © YouTube

"Не знам защо му казват "български клек", но това упражнение е страхотно" - много е вероятно да чуете подобна фраза поне веднъж, ако следите някой от американските фитнес-инструктори в YouTube.

Упражнението е известно от десетилетия, но в последните месеци натрупа още по-масова популярност онлайн. Затварянето на спортните зали заради Covid-пандемията принуди много хора да търсят начини за поддържане на форма в домашни условия. А "българският клек" може да се прави навсякъде, без нужда от специално оборудване.

Достатъчно е да използвате само тежестта на тялото си, а при правилно практикуване може да има чудесен ефект върху мускулатурата в горната част на краката. Работи за подсилване на седалищните мускули, квадрицепсите и вътрешната част на бедрата.

Защо "български"?

"Българският сплит клек" е популярното название на упражнението, при което атлетът прикляка с единия си крак, докато другият е поставен върху по-висока платформа. Популяризиран е в Америка в края на 80-те години, когато помощник-треньорът на българския национален отбор по вдигане на тежести Ангел Спасов посещава САЩ и разказва за най-добрите методи на тренировки. Интересът към българската система е много висок, докато тежкоатлетите ни печелят десетки медали на световните шампионати и олимпийските игри, като често дори побеждават съветските състезатели.

Според обясненията на Ангел Спасов - българските щангисти изцяло са премахнали клековете с щанга на врата от програмата си за тренировки, като са ги заменили с повторения с качвания на пейка и разделно клякане с повдигнат заден крак. Спасов публикува статия в съавторство с Тери Тод, озаглавена "Българската тайна за трениране на крака", в която също препоръчва този модел вместо традиционните клекове.

Митът и реалността

Покойният Иван Абаджиев - бивш старши треньор на националния отбор по щанги на България - впоследствие отрича твърденията на своя помощник. По време на семинар през 2011 г. Абаджиев твърди, че националите по вдигане на тежести никога не са използвали тази техника в своята подготовка и никога не са спирали да правят клекове с тежести на врата.

Идеята за въвеждането им е предлагана само от Ангел Спасов, но Абаджиев не я е приел, тъй като се е усъмнил доколко ефективно ще се отразят върху основната цел на отбора. Програмата на Абаджиев се концентрира върху малък брой упражнения, които треньорът смята за най-важни за усъвършенстването на специфичните умения за олимпийския спорт.

Въпреки това помощник-треньорът използва възможността да популяризира своята идея по време на семинара в САЩ.

Упражнението има две версии:

1) задният крак е стъпил върху малко по-ниска платформа, докато атлетът прави клекове напред, или 2) задният крак е положен върху малко по-висока платформа, така че мускулите от предната група на подбедрицата му да са разгънати (като на снимката по-горе).

Първият вариант е препоръчваният от Ангел Спасов и именно той се смята за "българския" клек. Треньорът и неговите възпитаници твърдят, че има специфичен начин за изпълнение на упражнението, при който платформата за повдигане на задния крак трябва да бъде не по-висока от 15 см - височината трябва да се определи според ръста на атлета, но оптималният й вариант е между 10 и 15 см.

И още нещо: добре е ходилото да не се "отлепя" на върховете на пръстите по време на движението. Предната му част, заедно с възглавничката на ставите при свода, трябва да е стабилно разположена на платформата по време на движението. Това гарантира, че мускулите от подбедрицата ще останат активни и ефектът от упражнението ще е пълноценен.

Приклякането може да се прави на различни амплитуди според нивото на физическа подготовка. Стандартното движение предполага спускане, докато тазобедрената става се изравни с нивото на предното коляно. Във всеки случай, задното коляно не бива да се удря в пода. Гърбът трябва да се държи прав, добре е да не се допуска накланяне в кръста напред или назад. Опорната платформа може да е ниска пейка, дискове от щанги, друго удобно средство за повдигане.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

“Милан” разби мечтата на “Интер” за требъл и отива на финал за Купата на Италия

“Нерадзурите” са фаворит и за титлата в Серия “А” и на полуфинал в Шампионската лига, но още нямата нито един трофей във витрината си

00:02 - 24.04.2025
Важно днес

Тръмп избухна срещу Зеленски заради отказа му да признае Крим за руски

"Защо те (украинците, б.р.) не се биха за него преди 11 години, когато беше предаден на Русия без един изстрелян куршум?"

19:52 - 23.04.2025
Важно днес

КС отмени леките процедури за фотоволтаици върху земеделска земя

Не може да се строят в земеделски земи без промяна на предназначението

19:24 - 23.04.2025
Кино и сериали

Порасналият "Малкълм" се завърна със семейна снимка

Франки Мюниц публикува първа снимка от снимачната площадка

18:51 - 23.04.2025
Политика

Главният продуцент на легендарното предаване "60 минути" по CBS напуска заради цензура

Продукцията е носител на над 100 награди „Еми“ – повече от всяко друго праймтайм предаване в САЩ

17:14 - 23.04.2025
Важно днес

Починалото в зъболекарски кабинет дете е било 4 часа под упойка, без родителите да знаят

Родителите твърдят, че не е имало предварителна среща с анестезиолог

17:06 - 23.04.2025
Важно днес

Истанбул обяви извънредна ваканция заради земетресението

151 души са пострадали в паниката след труса

16:59 - 23.04.2025
Важно днес

Наталия Киселова не смята, че е допуснала грешка с фланелката с хазартно лого

Председателят на НС все пак призна, че има проблем с прекомерната реклама на хазартния бизнес

15:44 - 23.04.2025
Важно днес

Нов фалстарт на делото за измама срещу Петьо Петров-Еврото

Софийският районен съд за трети път отлага началото на процеса срещу бившия следовател

15:30 - 23.04.2025