В началото на 2025 г. името на българския представител в Европейската прокуратура Теодора Георгиева попадна в центъра на един от най-значимите антикорупционни казуси в България. Само няколко месеца по-късно Георгиева изчезна напълно от публичното пространство, след като беше отстранена временно от поста си.
Същото се случи и с ръководеното от нея дело за разширението на газохранилището „Чирен“.
Разследването, както срещу нея, така и срещу ключовите фигури, за които тя твърдеше, че са ѝ оказвали натиск – буксува. А може би всъщност е потънало напълно.
Скандал с европейски мащаб – и повсеместна амнезия
Разширението на "Чирен" е проект за над 600 млн. лева, финансиран със средства от ЕС.
Европрокуратурата започна разследване на сключените обществени поръчки за изпълнение на сондажите през миналото лято по сигнали на експерти, свързани с проекта.
"Чирен" е единственото подземно газохранилище в България, което осигурява съхранение на природен газ и стабилност на енергийната система. Разширението има за цел да увеличи капацитета на хранилището, както и значително да повиши дневния капацитет за добив и нагнетяване. Целта е да може в месеците с по-ниски цени на природния газ на борсите да се купува и доставя, а в тези с по-високи цени - да се добива от този газ и така да се балансират цените за бизнеса и потребителите. Проектът стана приоритетен за целия ЕС след като Русия нападна Украйна и спряха доставките на руски газ за почти цяла Европа, в т.ч. България.
Според вътрешен одит на "Булгартрансгаз", изпълнителят на договора за разширение – „Главболгарстрой“ – е променил технологията на сондажите, което, от една страна, му спестява между 80 и 90 млн. лв., а от друга – компрометира структурата и стабилността на газохранилището.
От „Булгартрансгаз“ обаче не са имали проблем с никое от тези обстоятелства, а одиторът е уволнен от работа през юни 2024 г. с формално основание, че му е отнет достъпът до класифицирана информация.
След като Европейската прокуратура започна разследване през 2024 г., тогавашният служебен енергиен министър Владимир Малинов прекрати договорите.
Именно Малинов е директор на „Булгартрансгаз“ по времето, когато са сключвани въпросните обществени поръчки за разширението на "Чирен".
Българският европрокурор Теодора Георгиева водеше разследването по случая. В началото на годината тя разказа как българските власти са саботирали проверките в „Булгартрансгаз“.
Дни по-късно в медиите изтекоха записи, на които се твърди, че смятаният за брокер на влияние в съдебната система Петьо Петров - Еврото разговаря с Теодора Георгиева, а двамата уговарят избирането ѝ за европейски прокурор.
Нито европейската, нито българската прокуратура потвърди или отрече автентичността на видеото. Георгиева също предпочете да не коментира темата.
Теодора Георгиева си направи отвод по делото за „Чирен“. Впоследствие беше временно отстранена, а колегите ѝ от Европейската прокуратура започнаха административно разследване срещу нея за възможни неправомерни действия.
В интервю за „Капитал“ тя обясни, че действията на екипа на Лаура Кьовеши нямат общо с компроматите, а са свързани с делото за газохранилището в "Чирен".
Георгиева каза още, че се е оттеглила от разследването, тъй като се чувства застрашена заради заплахи от Делян Пеевски. Депутатът ѝ бил отправил предупреждение да не повдига обвинение на Владимир Малинов, защото в противен случай щели да се появят компромати срещу нея. И те се появиха.
Междувременно европрокуратурата направи опит да връчи обвинение на Малинов, който обаче се оказа в болница. Но за това – след малко.
Четири месеца по-късно – всичко е както обикновено
В България често казваме „всяко чудо за три дни“ и случаят с Теодора Георгиева не прави изключение.
Какво обаче последва, след като общественото внимание се измести? В тази част въпросите стават много повече от отговорите, тъй като българските и европейските институции избраха мълчанието. Теодора Георгиева – също.
До момента не знаем как се развиват проверките срещу Теодора Георгиева, нито по делото „Чирен“. Не знаем какви действия са извършили разследващите органи и дали са взели под внимание твърденията на Георгиева за натиск от страна на Делян Пеевски.
Отправихме въпроси до Европейската прокуратура, Софийската градска прокуратура (СГП) и Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Лаконичен отговор получихме само от екипа на Лаура Кьовеши, откъдето казват, че няма да върнат скоро Георгиева на поста:
„На 22 май 2025 г. Колегията на Европейската прокуратура (EPPO) взе решение да удължи отстраняването на българския европейски прокурор г-жа Теодора Георгиева, за да се даде възможност за финализиране на административното разследване. Към настоящия момент не може да бъде оповестена допълнителна информация.“
В България интересът към кадрите с Пепи Еврото изглежда по-голям от този към "Чирен".
Софийската градска прокуратура е водещата страна.
След разпространението им българските прокурори се самосезираха и разпоредиха на Комисията за противодействие на корупцията да направи проверка, „като са дадени указания за установяване на лица, които биха могли да имат отношение към показаното във видеозаписа, и снемане на сведения от тях“, става ясно от съобщение, изпратено до медиите през месец март.
Какво обаче се случва с тази проверка отново не е ясно. Дали са открити данни за престъпление - също
От СГП, след седмица забавяне, отговориха на въпросите на „Булевард България“, че няма да предоставят информация, без дори да посочат причини за отказа си. От Комисията за противодействие на корупцията (КПК) не дадоха никакъв отговор до публикуването на този материал.
По информация на „Сега“ проверката на КПК не просто не е приключила, а дори не е започнала - това е същата комисия, която толкова активно разследва скандала със зам.-кмета на София Никола Барбутов.
Не без значение е и фактът, че Софийската градска прокуратура отскоро има нов временно изпълняващ функциите ръководител – Емилия Русинова.
Името на Русинова се появи в разследване на Антикорупционния фонд (АКФ), в което свидетели твърдят, че тя е посещавала ресторанта на Пепи Еврото – „Осемте джуджета“, за което говори и снимка отпреди няколко години пред входа на заведението. За тези посещения разказа и бившата жена на Петров – Любена Павлова.
А Малинов?
Що се отнася до Владимир Малинов – той продължава да е изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“. Няма официална информация дали все пак е получил обвинението си, след като вече не се намира в болница и видимо не се крие от властите, тъй като присъства на различни публични форуми.
Според юриста от Антикорупционния фонд Андрей Янкулов няма разумно обяснение защо не се прави опит на Малинов да бъде връчено постановление за привличане като обвиняем.
„Или такова вече няма в правния мир? Или никога не е имало? Или нещо много активно се работи, но просто никой не знае?“, казва Янкулов и уточнява, че е напълно възможно цялото разследване да е поставено „на трупчета“, докато тече вътрешната проверка срещу Теодора Георгиева за предполагаеми нарушения по същото това разследване.
Разследването за „Чирен“ – поредното дело на трупчета
„Потъването“ и на това дело в папките на прокуратурата изглежда все по-видимо, колкото повече време минава. Може би единствената изненада е поразителният синхрон и в действията на Европейската прокуратура.
„Надеждата беше българската прокуратура да се превърне в Европейската, а не обратното“, коментира бившият правосъден министър Крум Зарков по време на представянето на доклад на АКФ за работата на институциите.
Може ли да се окаже, че и в институцията, оглавявана от Кьовеши, се случва „прегрупиране“, каквото видяхме у нас през 2023 г.?
Ще последва ли нещо по-различно от затишие по всички казуси, оплетени около разследването за злоупотреби при разширението на газохранилището „Чирен“?
Към момента това дело се развива по добре познат сценарий – шумно начало, с широко отразяване в медиите, но след първоначалната активност настъпва дълга тишина.
Липсата на информация за по-нататъшния ход на разследванията, съчетана с целенасочени течове от досъдебната фаза към определени медии, създава усещането, че довеждането им докрай не е истинска цел.
Вместо това те изпълняват политическа функция – включително да служат като предупреждение към други участници в публичния живот.
Нови качествени кандидати
Коментар по позабравената тема дойде единствено от министъра на правосъдието Георги Георгиев, който в интервю за bTV определи отстраняването на Теодора Георгиева като „голямо петно върху българската съдебна система и изобщо върху концепцията за правораздаване в България“.
Министърът обаче има решение на този проблем – в новата процедура правителството щяло да избере „добри, качествени кандидати, за които да не се налага никога повече да са в такава ситуация“.
Самите кандидати за поста се избират от специална комисия в Министерството на правосъдието, която извършва подбор и определя списък с трима магистрати. Предложенията за български европрокурор се одобряват от Министерски съвет и едва след това се изпращат в Брюксел.
В тази връзка може да се окаже, че в плана на Георгиев за изчистване на “петната” от името на България има повече от една пробойна. Най-очевидната е, че Теодора Георгиева е избрана по същата процедура и е посочена отново от правителство на ГЕРБ, преди да бъде одобрена от Съвета на ЕС.
Това се случва през 2020 г., когато на власт е третият кабинет на Бойко Борисов.
Ако не бъде преждевременно освободена от длъжност, мандатът на Георгиева изтича през лятото на следващата година, когато ще бъде избран и новият представител на България в Европейската прокуратура.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: