Сривът на Silicon Valley Bank (SVB) е благословия за биткойн, твърдят крипто наблюдатели, привличайки вниманиет към децентрализираната финансова система като начин за хеджиране срещу централизираното банкиране.
„Silicon Valley Bank, 18-тата по големина банка в страната (САЩ), се срина – с нея научаваме как миналогодишната рекордна разпродажба на американски държавни ценни книжа е създала нереализирани загуби на стойност милиарди долари в банковия сектор и получаваме още един пример, че в системата на банкиране с частични резерви няма вложители, а само кредитори“, заявиха изследователят Ник Батия и пазарният анализатор Джо Консорти в последното издание на бюлетина The Bitcoin Layer.
Справка в CoinDesk показва, че към 18 ч. българско време цената на биткойн е със 17,40% нагоре спрямо същия момент вчера, надхвърляйки 24 200 долара. Тази на етера е с 14% по-висока на дневна база, като валутата се котира на 1680 долара.
За първи път на фона на финансова криза при традиционните пазари биткойн изглежда да влиза в ролята на спасителен и сигурен актив.
Според Батия и Консорти агресивното повишаване на лихвените проценти и намаляването на баланса на Фед „предизвикаха исторически банков фалит“, а това от своя страна действа като своеобразна реклама за биткойн.
Кризата в SVB започна в началото на миналата седмица, след като банката с фокус върху стартъпите продаде на загуба портфейл, състоящ се предимно от американски ценни и държавни облигации, и обяви продажба на акции, за да подсили баланса си. Цените на облигациите се сринаха през последната година благодарение на агресивната кампания на Федералния резерв на САЩ за повишаване на лихвените проценти с цел контролиране на инфлацията.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: