Белгийската разузнавателна служба наблюдава основния логистичен център в Европа на китайската компания Alibaba заради опасения за възможен шпионаж, съобщава в. "Файненшъл таймс".
Логистичният център на китайската компания на летището в Лиеж притеснява властите в Белгия, тъй като чрез него китайските разузнавателни служби биха могли да получат достъп до чувствителна информация.
Китайският търговец отрича да е извършил каквито и да било нарушения.
През 2018 г. Китайската компания подписа споразумение с Белгия за изграждането на логистичен център в Лиеж. Според него, компанията трябва да инвестира 100 млн. евро в логистична инфраструктура в петото по големина транспортно летище в Европа.
Alibaba представлява обект на внимание за службите, тъй като китайското законодателство задължава китайските компании да споделят данните си с правителството и китайските разузнавателни служби.
"Китай има както намерението, така и капацитетът да използва тези данни за цели, различни от търговските", казват от Белгийската агенция за безопасност.
Обектът в Лиеж е единственият в Европа за Alibaba и се управлява от логистичния център Cainiao. Занимава се основно с директната продажба на стоки за европейските потребители чрез сайта за онлайн пазаруване AliExpress.
Намира се в промишлената зона със складове на летището в Лиеж. Там служителите товарят и разтоварват стоки от самолетите и ги карат директно в хангара от 30 000 квадратни метра, за да бъдат сортирани и изпратени. Cainiao кандидатства за разрешение да утрои размера на своите складове до 100 000 кв.м.
Притесненията за потенциален шпионаж бяха повдигнати за първи път преди изграждането на центъра, включително в белгийския парламент.
По това време Китай категорично отрече „непровокираните инсинуации“.
Изявлението на белгийската служба за безопасност пред "Файненшъл таймс" обаче показва, че опасенията от възможен шпионаж продължават.
Cainiao отрече всякакви предположения за неправомерни действия.
„Сигурността на данните и защитата на поверителността са от първостепенно значение за нашия бизнес. Ние спазваме всички закони и разпоредби, включително GDPR“, казаха от компанията, позовавайки се на регламента за защита на данните на ЕС.
Основното опасение на властите е, че с достъпът си до данни за търговци, продукти и логистични потоци, платформата може да предостави на китайските власти много информация за веригите на доставки и потенциалните уязвимости в тях.
Според източник на вестника, запознат с отношенията на Alibaba с китайското правителство, от логистичните центрове се очаква да предават информация за местните настроения и да докладват данни за европейската търговия и логистика на властите в Пекин.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: