След "тихото напускане" и "тихата ваканция" се задава нов тих тренд - този път по отношение на работата. Изкушението е просто и съвсем не е ново – хората да работят по-малко. То става възможно сега обаче, благодарение на хоумофиса. Служителите, които упражняват професиите си от вкъщи тайно удължават уикендите си и сами решават да не работят в последния ден от работната седмица без обаче да разкриват това на колегите си.
Тенденцията е известна като "тих петък" или още "пестелив петък".
Целта е работещите да имат 4-дневна работна седмица, в която да изпълняват задълженията си, а петъкът да е ден за почивка. Тъй като това не е възможно в повечето компании по света, хората просто симулират дейност в последния ден, като преди това разчистват графика си от всякакви срещи и по-тежки ангажименти.
В статия в "Business Insider" журналистката Манда Хувър успява да интервюира служител на PR компания, която отдавна прилага тренда (името ѝ е променено за анонимност)
Три дни в седмицата Ани работи от офиса и отделя по два часа за пътуване. Миналата година компанията ѝ променя политиката и всички служители минават от дистанционна към хибридна форма на работа. Тогава тя сама решава да приложи "тихия петък".
В края на всяка седмица - без да казва на колегите или началниците си - Ани не работи. В петъците най-често гледа телевизия, ходи на фитнес, разхожда се, а понякога дори кара ски. Държи телефона или компютъра си наблизо, за да е на разположение за съобщения, в случай че се случи нещо извънредно. Прави така, че да остави най-лесната си работа за петък, за да може да я приключи бързо и да започне уикенда си възможно най-рано.
Признава, че малко се притеснява да не я хванат, но въпреки това няма никакви угризения. Оправдава решението си с това, че работата от офиса я изтощава социално и тя е по-малко продуктивна, отколкото е била, когато е работила изцяло от вкъщи.
"Ако очакват от мен да дойда в офиса, да присъствам и да жертвам наистина важни неща, които са подобрили качеството ми на живот, тогава петъкът е най-малкото, което мога да направя за себе си", казва PR служителката пред "Business Insider".
@thatcorporatelawyer “Happy” Friday 🥲 #work #worklife #relatable #millennials #corporate #office #generations ♬ Pieces (Solo Piano Version) - Danilo Stankovic
Случаят обаче не е единичен. В социални мрежи като TikTok или форума Reddit има различни съвети за това как да заблудите шефа си, че работите активно в петък. Сред триковете са софтуери за движение на курсора на мишката и приложения, които поддържат екрана винаги включен. Дават се всякакви насоки как да се симулира дейност, така че работодателите да не заподозрят, че служителят може да е някъде навън и да кара ски.
ActivTrak - компания за анализ на работната култура, е установила, че хората по принцип работят по-малко в петък и приключват по-рано. Тя изследва данни на 71 хил. работници в повече от 800 компании и открива, че през 2024 г. работниците си тръгват с около час по-рано във всеки един от седмицата в сравнение с данни от 2021 г. Най-големият спад обаче е в петък, когато служителите си тръгват при среден час от 15:42 ч. - с около 80 минути по-рано, отколкото преди четири години.
@champagnecruze Enjoy your Friday besties 😂🟢👨💻 #friday #workfromhome #wfh #wfhproblems #corporate #9to5 #millennialsoftiktok ♬ Shooting Stars - Bag Raiders
На какво се дължи промяната?
В своя обширна статия „Forbes“ също разглежда проблема с „тихия петък".
Авторът на бестселъри и експерт по тенденциите на работното място Брус Дейсли посочва пред бизнес изданието, че трендът е свързан с начина, по който гледаме на петъчния ден. Ако преди хората са имали навика да оставят нещата за последния момент, сега с въвеждането на хоум офиса те по-скоро ще изберат да си останат вкъщи.
"Ако дадете на хората избор от два дни за работа от вкъщи, те избират четвъртък и петък. Ако някой организира голяма среща в петък следобед, подозирам, че ще направите всичко възможно, за да се измъкнете от нея. Имаше обаче време само преди няколко години, когато в петък следобед се провеждаха най-важните срещи в компаниите", казва Дейсли.
Някои бизнеси се стремят да предотвратят подобни "щадящия петъци". Например Deutsche Bank е въвела политика, според която служителите не могат да са хоум офиса в понеделник и петък.
Трендът за "тихите петъци" обаче най-вече е свързан с промяната в работните навици, която се наблюдава след пандемията и въвеждането на дистанционната работа.
"Business Insider" отбелязва, че моделът "girlbosses" за издигане в работните среди – амбициозни жени най-често, които жертват личното си време за професията, отдавна е засенчен от възхода на движения и модели за подражание, които са срещу всепоглъщащата работа. За това изиграват роля и други фактори като масовите уволнения в големите мултинационални компании и насочването на хората към по-голяма грижа за самите себе си.
Затова не е изненадващо, че през последните години нашумяват именно тенденциите, които лансират идеята за по-малко работа и повече "заслужена" почивка.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: