Договорът на "Булгаргаз" с "Боташ", който задължава българската държавна компания да плаща по 1 млн. лева на ден за непоръчани количества природен газ, отново влиза в дневния ред на Народното събрание.
На 15 май парламентът ще изслуша министъра на енергетиката Жечо Станков, двама от служебните ръководители на министерството Росен Христов и Владимир Малинов (директор на "Булгартрансгаз"), както и бившия директор на "Булгаргаз" Деница Златева.
Това е втори опит за парламентарен контрол по казуса с "Боташ", като този път се очаква Христов и Златева да присъстват лично на изслушването за разлика от миналия път.
Темата ще е първа точка в дневния ред на парламента за четвъртък.
Искането беше направено извънредно от Делян Добрев (ГЕРБ) малко преди сходно предложение на ПП-ДБ да бъде гласувано от пленарната зала.
"За" изслушването гласуваха 189 депутати, като 16 души от ДПС-Доган се въздържаха, а нито един от МЕЧ не участва във вота.
Интересът на депутатите към темата за "Боташ" е пореден епизод от конфликта на мнозинството с Румен Радев.
Именно неговият служебен кабинет при Гълъб Донев подписа споразумението с турската газова компания, което няколко поредни правителства се опитват да предоговорят заради крайно неизгодните условия за България.
Какъв е проблемът с "Боташ"
13-годишният договор между България и Турция предвижда страната да използва терминали на "Боташ" за доставка на 1,5 млрд. кубични метра газ.
Проблемът е, че държавното дружество "Булгаргаз" е длъжно да плаща такси на турските си партньори, независимо дали ще купи гориво ии не.
С него държавата на практика се е съгласила да плаща по 500 хил. долара на ден, дори ако не използва резервирания капацитет.
Само разликата между цената за капацитет и реалния възможен внос се оценява на над 1 млрд. лева за целия срок на договора.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: