Протест на близки на загинали в катастрофи с искане за по-строги наказания за виновните се провежда днес в София.
Протестиращите казват, че не става въпрос за нещастни случаи, а за тези, при които шофьори, които сядат зад волана след употреба на алкохол и наркотици, погубват животи. По думите им убийците на техните близки често остават на свобода, а справедливост няма. Родителите на жертвите са убедени, че в много от случаите по-леките наказания за престъпленията, извършени на пътя, са резултат от корупция. Те настояват за навременни експертизи, замяна на термина „убийство по непредпазливост с „пътно убийство“, ефективни присъди за виновниците и автоматично отнемане на свидетелствата за управление на водачите, които са отнели живот на пътя.
Хората се събраха пред Народното събрание, въпреки че парламентът е в лятна ваканция, която ще прекъсне в понеделник заради закона срещу домашното насилие и промени в Наказателния кодекс (НК) за завишаване на наказанията за този тип престъпления. По-късно шествието на близките на загинали на пътя се насочи към Орлов мост, за да блокира движението на възловото кръстовище. В крайна сметка участниците в акцията се отказаха от тази идея, за да покажат как "обществото оставя убийците на пътя да шофират без ограничения или наказания".
Участниците в демонстрацията в неделя смятат, че приетите неотдавна промени в Наказателния кодекс не са достатъчни. Към момента се криминализира само вторият отказ от тест за алкохол и наркотици, а трябва да се наказва още първият, казват протестиращите.
"Първо, експертизите да бъдат в ясен, точен и конкретен срок. Недопустимо е тройна експертиза да бъде чакана в рамките на четири години. Второто искане, това е терминът "убийство по непредпазливост" да бъде променен с "пътно убийство". Трето, което искаме, това е при причинена смърт при ПТП да няма условни присъди, а да има затвор, и четвърто и не на последно място: при причинена смърт веднага, на лицето, което е причинило смъртта, да му бъде отнета шофьорската книжка", каза пред БНР Таня Мегданова, майка на загинал младеж от Гоце Делчев.
Към протеста се присъединиха и участниците от демонстрациите на столичния булевард "Сливница", където младите Ани и Явор бяха пометени от лека кола преди няколко месеца. Младата двойка беше убита на пешеходна пътека през май от 18-годишен шофьор с 3 месеца стаж зад волана, който е карал с превишена скорост - двойно над позволената в града.
Третата спирка на шествието е Съдебната палата.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: