Подуправителят на управление "Банково" в БНБ Петър Чобанов изрази силни резерви по отношение на анализа на "УниКредит Булбанк" за надценения пазар на недвижими имоти особено в София и предупрежденията за надуване на балон, сравним със ситуацията от кризисната 2008.

Чобанов обяви, че българският банков сектор се наблюдава на европейско ниво, а цените на недвижимите имоти са един от основните показатели.

"Ако имаше подобен балон, досега това нямаше да остане извън вниманието на всички наши колеги в ЕС. Не е останало извън вниманието на БНБ, защото сме задължили банките да поддържат най-високото ниво на буфери, или допълнителен капитал, за да се предпазват включително от подбни рискове. Ние сме действали проактивно, няма нужда да бием камбаната по такъв начин и да отблъскваме хората от пазара на имоти", каза той в интервю за Нова ТВ в неделя, няколко дни след публикувания анализ на "Уникредит".

В понеделник икономистът Георги Ангелов също публикува статистика, според която ипотечните кредити са нараснали с 19,2% на годишна основа, което той описва като "червена лампа за регулатора БНБ".

  • Кредитите за бизнеса растат едва с около 7%, докато потребителските кредити се увеличават с близо 11%, а ипотечните кредити растат с 19,2%.
  • Банките дават приоритет на заемите за домакинствата и отпускат по-малко кредити за реалната икономика. Обаче по този начин се помпа еднократно потреблението, а инвестициите остават на заден план, пише Ангелов. Това може да създаде допълнителен източник на инфлация, казва той.

Според Петър Чобанов обаче високите цени на жилищата в София са обясними с динамиката на пазара, при която в столицата постоянно идват нови хора, а жители от "крайните квартали" търсят имоти в по-централни райони.

"Не мисля, че има балон поне към момента, но ние сме взели всички регулаторни мерки, така че банките да са подготвени и за сценарий, който наистина можем да видим и намаление на цените на имотите", каза той.

Чобанов иронично препоръча на банката, предупредила за несъответствията между доходи на населението и цени на жилищата, че и сама да провизира кредитите си с риска, който вижда в анализа си, ако вярва, че има опасност от хипотетична криза на имотния пазар.

Какво стана ясно от анализа на "УниКредит Булбанк":

  • В 1/3 от софийските квартали вече е налице балон с цените на жилищата, а апартаментите в повече от половината квартали са силно надценени;
  • За да се върне пазарът към здравословното съотношение между цените и доходите, жилищата трябва да поевтинеят с 47%, или домакинствата да печелят с 89% повече;
  • Ако пазарът не се охлади – въпрос на време е да се повтори кризата след 2008 година и имотният „балон“ да се спука, а това може да има болезнени последствия за икономиката.

Докладът на главния икономист на банката Кристофор Павлов не е единственият сигнал от сектора за аномалии.

Председателят на Надзорния съвет на "ПроКредит Банк" Петър Славов даде пример и с несъответствието между нивата на лихвените проценти по кредити и депозити в български банки в сравнение с тези в Европа.

Славов посочи, че към момента нито една банка не смее да направи неизбежна корекция, като коментира метафорично, че "първия, който се изкашля, ще го набедят за болен от Covid-19".

Той обаче смята, че макар и със закъснение, процесите в Европа ще се пренесат и тук, и предупреди фирмите да не губят време, а да се подготвят за поскъпване на финансовия ресурс.

Според подуправителя на БНБ Петър Чобанов - ниските лихви по депозитите в България се дължат на два фактора:

  • наличието на достатъчно средства в банковата система, което не стимулира отделните институции да се конкурират за депозитите на хората
  • политиката на правителството, която по думите му трябва да е "по-добре ориентирана към намаляване на инфлацията".

Чобанов се обяви против въвеждане на евентуален данък върху свръхпечалбите, като даде пример за реакцията на финансовите пазари след подобен ход в Италия.

"Не са малки средствата, които влизат в бюджета от банковата система. Тя има своята много важна роля - тя е посредникът за всички процеси в икономиката. Така че не мисля, че сега е моментът да бъдат облагани банките с данък", каза още той в интервюто си за Нова ТВ на 3 декември.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025