Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов се усъмни в намеренията на ПП-ДБ да участват в управление с мандата на най-голямата политическа сила след 27 октомври.
Той отхвърли и варианта за общо правителство с "равноотдалечен премиер", като коментира, че такъв човек няма.
"По-добре да е Петков, Денков, Асен Василев, по-добре да съм аз или (Росен Желязков). Повече доверие ще имам на тях, отколкото на такъв задкулисен кандидат, който не знам кой го е довел. Не мога да накарам партията да застане зад такъв човек. Ако отидем на такъв вариант, на следващите избори ГЕРБ и ППДБ няма да ги има. Ако той е такъв светец, той ще има партия със 121 гласа и ще излезе с нея, няма такъв човек", каза Борисов в интервю за "Дарик".
Борисов иронично сравни идеята на ППДБ с връщането на Симеон Сакскобургготски в България през 2001 г.
"Ако подобно предложение имат, съм готов да го обмислим, но те нямат предложение към ГЕРБ", каза още той.
"Все едно папа ще избираме - представете си как идва, с 20 министри и 40 заместник-министри, а ние с Кирил Петков ще козируваме, ще мълчим и ще го оставим да си прави каквото си иска", каза Борисов.
На всеки опит за критичен въпрос по адрес на Делян Пеевски, Борисов контраатакуваше, твърдейки, че благодарение на него миналият кабинет е успял да направи "много хубави и важни неща".
По повод сигналите за купуване на гласове за "Ново начало", председателят на ГЕРБ пак избухна.
"Не от Пеевски, а от ППДБ. Кой Ви дава право да говорите, че е Пеевски? Не съм му адвокат, но откъде знаете. Стига с тоя Пеевски, аз не съм Пеевски, нито ГЕРБ е Пеевски. Ние сме противници в половината райони", каза още Бойко Борисов пред Константин Вълков.
Интересното е, че този път нито той, нито Кирил Петков изключиха изрично евентуално включване на БСП в бъдещо управление - въпреки наличието на конгресни решения на ГЕРБ против колаборация със социалистите, сега те се оказаха възможен партньор "в критична ситуация" според Борисов.
Той обаче продължи да настоява, че няма никаква оферта от ППДБ към ГЕРБ, а се прави опит за заобикалянето им от страна на Петков, така че да се формира съюз с "Възраждане, ИТН, БСП - "нещо, което уж да работи, тип служебно правителство - затова говорят за равноотдалечен премиер".
Минути по-рано Кирил Петков категорично отхвърли вариант за каквото и да е общо управление с "Възраждане".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: