Броят на жертвите от земетресението в Япония расте на фона на вторични трусове Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Най-малко 62 души са загинали при мощното земетресение, което удари Япония на Нова година. Спасителите продължават да търсят оцелели, докато властите предупреждават за свлачища, проливни дъждове и вторични трусове.

Земетресението с магнитуд 7,5 по Рихтер беше регистрирано в понеделник на главния остров Хоншу. То предизвика вълни цунами с височина над един метър, пожари и доведе до разрушаването на пътища.

Най-тежко засегнат е полуостров Ното, където няколкостотин сгради са опустошени от пожар и има срутени къщи.

Премиерът Фумио Кишида заяви, че службите за спешна помощ се "надпреварват с времето", за да спасят оцелелите. Той също така заяви, че около 3000 спасители се опитват да достигнат до някои части на полуостров Ното. Огледите с хеликоптер показаха множество пожари и щети по сградите и инфраструктурата.

В крайбрежния град Судзу около 90% от жилищата в града са "напълно или почти напълно разрушени", заяви кметът Масуширо Изумия.

Според официалните данни към момента от природното бедствие са загинали 62 души, а над 300 са ранените. Очакваше се броят им да нарасне заради последвалите трусове и лошото време. Правителството съобщи, че над 31 хил. души са настанени във временни убежища.

Въпреки нарастващия брой на жертвите, бързите обществени предупреждения, предавани по радиото и телевизията, и бързата реакция на населението и властите изглежда са ограничили част от щетите.

Всяка година в Япония стават стотици земетресения и по-голямата част от тях не причиняват щети. Броят на този тип природни бедствия в района на полуостров Ното непрекъснато се увеличава от 2018 г. насам.

Култура

Андрей Велков събира всички свои разкази в „Пак ще се усмихвам“

Авторът на "Реквием за една държава" се завръща с нова книга

16:55 - 02.06.2026
Важно днес

КЕВР предлага увеличение на цените на тока средно с 2,99% от месец юли

Предвижда се парното да поскъпне с почти с 5% средно

16:27 - 02.06.2026
Кино и сериали

"Черни пари за бели нощи" и още филми с българско участие на фестивала в Карлови Вари

Три филма с българско участие ще се излъчат на Международния филмов фестивал Карлови Вари в Чехия

16:09 - 02.06.2026
Важно днес

"Гугутката", "Джони" и още 9 души са арестувани в София при акция срещу дилъри на фентанил

Иззети са големи количества фентанил

14:59 - 02.06.2026
Важно днес

"Прогресивна България" оттегля временно вдигането на дълга до 3,8 млрд. евро

Владислав Горанов напомни на Асен Василев за "Кой разпореди това безобразие" в критиките си срещу мнозинството

14:26 - 02.06.2026
Важно днес

Прокурорският син е с 3 провинения за 10 дни в затвора, местят го под строг режим

Васил Михайлов е участвал в две сбивания в Бобов дол

13:41 - 02.06.2026
Важно днес

Вълна от фалшиви бомбени заплахи засегна над 70 училища и детски градини в страната

Заради заплахите учебният е процес е прекъснат временно

13:05 - 02.06.2026
Политика

Републиканец с нулев дипломатически опит е новият посланик на САЩ в София, номиниран от Доналд Тръмп

Кой е Дъг Холдър, който ще ръководи посолството на САЩ в България

12:50 - 02.06.2026
Бизнес

tbi bank ще изплати облигации за 10 млн. евро

През 2025 г. tbi bank пласира 34 млн. евро MREL-eligible облигации при 7,6%, а по-късно и 60 млн. евро при 7%

11:46 - 02.06.2026