Преговорите между ПП-ДБ и БСП за обща декларация за законодателна програма и изолиране на Делян Пеевски с т.нар. "санитарен кордон" осветиха сериозни противоречия между двете коалиции по базови теми.
БСП твърдяха, че са съгласни да се забрани на ВСС с изтекъл мандат да избира нов главен прокурор и нов председател на Върховния административен съд, но веднага след това Борислав Гуцанов попита
"А Вие ще ни подкрепите ли за АЕЦ "Белене"? Искаме категорично да се спре веднага продажбата на реакторите за Украйна".
Както отбелязва "Офнюз" - представителите на БСП не споменаха нито веднъж името на Делян Пеевски, докато изреждаха собствените си условия за сътрудничество.
Социалистите планират и да внесат нова конституционна жалба с "Възраждане" срещу промените в Конституцията в частта, която отне правото на президента сам да назначава служебни кабинети.
Споменаването на този казус доведе до взаимни обвинения за това, че ПП-ДБ са подкрепили въвеждането на новия модел за служебния премиер, от който днес всички са очевидно недоволни.
Втората точка на напрежение възникна при опита за вменяването на вина за ангажиментите по Плана за възстановяване и устойчивост във връзка с въглищните централи от Маришкия басейн. На напомнянето към БСП, че те също участваха в правителството на Кирил Петков, което финализира ПВУ, последваха упреци, че министрите на БСП били подведени и държани на тъмно за комуникацията с Европейската комисия.
Единствените линии на сходство бяха по отношение на нуждата да се приемат последните 3 закона за отпушване на второто плащане по ПВУ (и то с уговорки от страна на БСП за някои текстове на Закона за защита на жалбоподателите срещу корупция) и за нуждата от социални мерки в Бюджет 2025.
ПП-ДБ нито потвърдиха, нито отхвърлиха въпроса дали ще подкрепят БСП в искането им за 2-годишно отлагане на либерализацията на пазара за електроенергия на битовите потребители.
Вместо това Асен Василев предложи да се вземе модела на самофинансиране и компенсации, който работи на пазара на продажба на ток за бизнеса, и да се приложи и при домакинствата.
Не се намери съгласие и по въпроса дали да се подкрепи въвеждането на два нови данъка върху свръхпечалбите на банките и върху концесиите. Отново Асен Василев предупреди, че има риск този ход да подейства еднократно, след което засегнатите банки и концесионери да намерят вратичка, през която да намалят данъчната си тежест - и "вместо да изпишем вежди, да извадим очи".
Предложението между двете политически сили беше да се мине към формат на затворени работни групи, които да обсъждат общи идеи в сферата на финансите и енергетиката - но без ясен ангажимент от страна на БСП за подкрепа на 3-месечната законодателна програма на ПП-ДБ.
Към момента за нея има гласове от общо 86 народни представители - от МЕЧ, ИТН и Алианс за права и свободи
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: