Учените оспорват резултатите му. Лекари експериментират с препоръките му. Политици от цял свят - включително Доналд Тръмп - го възхваляват за откритията му.
Във Франция всеки има мнение за проф. Дидие Раулт - микробиологът от Марсилия, който пръв започна да прилага терапия с хлороквин върху пациенти с Covid-19 и даде надежда на мнозина за пробив в борбата с пандемията.
Само за няколко седмици Раулт се превърна в най-популярния лекар в страната. Във Facebook се организират масови групи в негова защита. Новосъздаденият му профил в Twitter вече има почти 250 000 последователи.
Кметът на Ница Кристиан Естроси и бившият министър Сеголен Роаял публично подкрепят усилията на Раулт да наложи лечението на пациенти с хлороквин. Председателят на регионалното събрание на Прованс-Алп-Кот д'Азюр Рьоно Мюзелие определя лекаря като "визионер".
Въпреки това френското правителство реагира сдържано на призивите за свободен достъп до медикамента, чиято основна функция е лечението на малария.
Лекарството на Домусчиев: Какво е хлороквинът и действа ли срещу Covid-19
Френският здравен министър Оливие Веран издаде постановление, в което разрешава ползването на хлороквиинов фосфат при спешна необходимост за пациенти с Covid-19, но ограничава продажбата му в аптеките само до строго определените медицински предписания (вкл. ревматоиден артрит, лупус и предотвратяване на луцити). Медикаментът може да причини странични ефекти, а ако се дозира неправилно, би могъл да доведе до смърт.
Властите се отнасят с повишено внимание към изследванията на Раулт заради необичайния подход към тестването на лекарството върху пациенти с Covid-19.
Екипът в Марсилия прави експеримента си върху малка група хора, като лекарите сами решават кой от пациентите да получи антималарийното лекарство и кой - не. Това противоречи на стандартната практика при клинични изследвания за случаен подбор на пациентите в лекуваната и в контролната група, за да не се допуска отклонение в резултата.
Charlie Hebdo: Дидие Раул - червен килим или червени домати?
"Методологията е спорна, резултатите са насилени. Човек не може да дава надежда на пациентите си на база на приблизителни тестове", коментира Жил Пиалу, ръководител на отделението по инфекциозни болести в болницата Тенон в Париж пред BFMTV.
Лекарите от екипа на Раулт не са успели да съберат пълния набор с данни от някои пациенти, с което са нарушили протокола, по който провеждат теста. Резултатите от изследването не са подложени на експертна рецензия, преди ръководителят на инфекциозния институт към болницата на Марсилия да ги обяви за значим пробив в лечението на болестта.
"Изследването е направено върху 24 души. Що за здравен министър бих бил, ако на база на едно-единствено изследване върху 24 пациенти кажа на френския народ да пие лекарство, което може да доведе до усложнения в сърдечно-съдовата система при някои хора?", казва Оливие Веран пред France 2.
Предпазливата позиция на правителството обаче е атакувана от всички страни на политическия спектър - както от традиционните партии, така и от движението на "Жълтите жилетки".
"Защо не го използваме? Лекарството има едно предимство - не е скъпо. Да не би големите фармацевтични лаборатории да искат да печелят на гърба на сънародниците ни?", коментира председателят на групата на дясната партия "Републиканците" в Сената Брюно Ретайо.
Американският президент Доналд Тръмп също прояви интерес към ползите от медикамента, като обеща, че "почти незабавно ще направи това лекарство достъпно".
68-годишният Дидие Раулт не се притеснява от критиките. Роден в Дакар (Сенегал), той напуска училище още като тийнейджър и прекарва две години на борда на френски търговски кораби, преди да се върне към образованието си и да постъпи в медицински университет. Кариерата му като микробиолог и специалист по инфекциозни болести е блестяща - Раулт е автор на уважавани научни изследвания, откривател е на нови видове вируси и бактерии.
Като мнозина инфекционисти по света, първоначално и той подценява опасността от епидемията с новия коронавирус. През януари той нарича "преувеличени" съобщенията за развитието на болестта в Ухан.
С дългата си бяло-руса коса, брада и мустаци, той изглежда в пълен контраст с обичайните възприятия за медицинската професия. Свободомислието, нарушаването на правилата и бунтът срещу елита допринасят за превръщането му в медийна звезда. Критикува колегите си и властите в Париж за това, че се превръщат в затворена кастова прослойка, която не допуска различно мнение.
"Не ме интересува какво мислят за мен. Не съм аутсайдер. Аз съм човекът, който постигна най-голям напредък", казва Раулт за себе си.
Първоначално той е включен в експертния медицински съвет, който трябва да съветва президента Еманюел Макрон за стратегиите за справяне с Covid-19. Лекарят обаче сам се оттегля от екипа, като спира да посещава заседанията заради несъгласието си с ограничения обхват на тестовете за коронавируса. Лекарят определя политиката на масова изолация на населението като "средновековна" и настоява за рязко засилване на скрининга, за да се установят съмнителните случаи, да се изолират и лекуват.
Париж не подценява Раулт, напротив. Както правителството, така и Елисейският дворец осъзнават, че евентуална "схизма" с лекаря от Марсилия би довела до огромен политически проблем в разгара на извънредното положение.
Радио France Inter съобщава, че някои пациенти заплашват да съдят болничните ръководства, ако не им бъде предписан хлороквин по време на лечението от коронавирус. Някои болни с Covid-19 публикуват дневници във Facebook, в които описват процеса на лечението си с медикамента.
Здравният министър Веран посочва, че редовно разговаря с Раулт, а от президентството твърдят, че нямат никакви противоречия с лекаря.
"Дидие Раулт е твърде недолюбван от всички хубавци от правителството, за да не предизвика интерес", казва Жан-Люк Меланшон, лидер на лявата партия "Непокорна Франция". На негова страна е и Марин льо Пен, която обяви, че всички лични лекари трябва да получат разрешение да предписват хлороквина "незабавно".
"Историята ще съди политиците и техните решения. Ще видим много бързо кой кой е в тази криза. Ще разберм истината. Това, което ме дразни е, че Франция, моята родина, не следва разумните решения и се бави, защото хората, които се мислят за важни, не искат да се посветят на това", казва Дидие Раулт преди дни в интервю за местна медия. "Сега французите плащат за политическите и финансовите избори, които са правени в последните 30 години. Глупостта винаги приключва, като се наложи да платиш за нея".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: