Бюджет 2025  е пълен хаос, но служебният кабинет няма да го изтегли Снимка: © Getty Images

Служебният финансов министър Людмила Петкова призна, че политиката по доходите е "пълен хаос", но няма намерение да оттегля нереалистичния проект на Бюджет 2025 от Народното събрание.

Това заяви самата тя след заседанието на министерския съвет в сряда, въпреки безпрецедентните критики, които проектът предизвика, включително от страна на БНБ.

Служебният кабинет оправда раздутите разходи с решенията на Народното събрание и се опита отново да намеси бившия финансов министър Асен Василев за планираното драстично увеличение на заплатите в МВР.

Самият той напомни, че становището му като министър на финансите по въпроса е отрицателно. ПП-ДБ са единствените, които са гласували против обвързването на възнагражденията на полицаите с коефициент, базиран на средната работна заплата в страната.

Людмила Петкова даде да се разбере, че не одобрява посоката на Бюджет 2025, но и не иска да поеме отговорност за по-различна финансова политика, която да съкращава разходите.

Тя обяви, че не искала да е "няма да бъде финансовият министър, който да предложи намаляване на пенсиите и доходите на хората", нито ще се откаже от най-критикуваната мярка за т.нар. данъчна амнистия.

Според Петкова за събирането на голяма част от неплатените данъци трябва да се приложат "нестандартни мерки", защото традиционните не давали резултат.

Всяка година данъчните отписвали по давност над 2 млрд. лв. за декларирани, но невнесени данъци, изчисли Петкова.

"Не трябва ли държавата да положи усилия да събере тези налози? Аз няма да бъда финансовият министър, който ще предложи увеличение на данъците, при положение, че има такъв резерв", каза Петкова.

Тя обаче пропусна факта, че в средносрочната прогноза, която е задължителна част от закона за бюджета, служебният кабинет е заложил драстично повишаване на вноските за пенсия общо с 5% през 2026 и 2027 година, отделно финансовата рамка за 2025 година предвижда увеличаване на максималния осигурителен доход от 3750 лв. на 4130 лева, което ще доведе до повече приходи в НОИ, но означава по-високи разходи за осигуровки на работодатели и служители.

Служебният финансов министър за пореден път оправда раздутите разходи в проектобюджета с гласуваните от предишните Народни събрания законодателни промени, с които не може да не се съобрази.

"Кои разходи да бъдат съкратени? За заплати и пенсии, които са свързани с просперитета на хората? Или капиталовите разходи, които са свързани с икономическия растеж на страната и с развитието на общините", попита Петкова.

Тя защити и вдигането на заплатите в силовите ведомства, въпреки че е съгласна, че това "не е основано на здрава икономическа логика".

"И на нас не ни харесва начинът, по който се увеличават разходите за персонал, без да са финансово обезпечени. Но политиката по доходите е хаос, който не е създаден от служебното правителство. Липсва цялостна политика по доходите, а автоматизмът за увеличаване на разходите за персонал, обвързването им със средната работна заплата и БВП, доведоха до още по-големи диспропорции и хаос", каза Петкова.

А преди това, служебният министър-председател Димитър Главчев се опита да прехвърли отговорността за раздутите разходи не само на Народното събрание, но и на бившия финансов министър Асен Василев.

"Струва си да припомним цялата разходна част е гласувана от предишно Народно събрание на базата на бюджет, изготвен от редовното правителство с финансов министър Асен Василев. Всички разходи са заковани, ние сме се придържали именно към това, ръководейки се и от това, че ние сме служебно правителство и няма как да правим резки движения”, посочи служебният министър председател.

Реакцията на Асен Василев не закъсня и той определи изказването на Главчев като "нагло, некомпетентно и невярно".

"Господин Главчев се опита да оправдае фиаското на бюджет 2025, използвайки моето име. Погледнете тригодишната прогноза за Бюджет 2024 - перо Персонал със сигурност не скача с 35%. Няма законодателство, което да казва, че заплатите в Министерски съвет трябва да се увеличат с 30%. По законодателството за МВР има отрицателно становище от мен като министър на финансите и ПП-ДБ гласуваха против този закон точно, защото тогава предупредихме, че това може да взриви държавните финанси. Без да е ясно за какво ще отидат, като черна касичка в бюджета са надути всички тези разходи", коментира бившият министър на финансите.

Новият начин на формиране на заплатите в МВР на базата на коефициент, обвързан със средната заплата в страната, беше гласуван в края на февруари 2024 година, точно във времето, когато всички погледи бяха насочени към развръзката дали ще има ротация между Мария Габриел и Николай Денков или не.

Законопроектът формално е внесен от Десислава Атанасова от ГЕРБ като член на Комисията по вътрешна сигурност.

Текстовете в него обединяват няколко различни партийни предложения за промени в Закона за МВР от 2023 година. Идеята за обвързване на заплатите на служителите със средната за страната идва от БСП.

Финалният вариант на закона, включително за новия начин на изчисляване на заплатите в МВР, е одобрен от всички парламентарни партии в 49-тото Народно събрание с изключение на ПП-ДБ.

Техните депутати са единствените, които отправят предупреждение, че тази процедура трябва да минава през Закона за бюджета и че без разчети НС рискува да "продъни публичните финанси".

"Дори при малко увеличаване на средното заплащане говорим за стотици милиони ефект – стотици милиони всяка година. Не казвам, че не бива – казвам, че е хубаво да сме наясно със сметките, за да не вземем да продъним публичните финанси и тогава проблеми ще имаме всички, не на последно място и самите служители на МВР. И житейски проблеми включително", предупреждава икономистът Георги Ганев от ПП-ДБ от парламентарната трибуна.

В крайна сметка текстовете бяха одобрени на 22 февруари 2024 година със 138 гласа за от ГЕРБ, БСП, ДПС, ИТН и трима независими депутати, 52-ма от ПП-ДБ са единствените, които гласуват против новия начин за изичсляване на заплатите в МВР, за който вече стана ясно, че ознчава ръст от над 50% през 2025 година.

Данъчната амнистия се оказва прехвърляне на държавни пари от единия джоб в другия

Ще намалеят ли заплатите в IT сектора, ако максималният осигурителен доход се вдигне


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Токът за бита поскъпва предсрочно с 9% от януари

Това може да повиши инфлацията и да попречи на членството в еврозоната

18:50 - 18.12.2024
Кариерен (ре)старт

Как Vivacom изгражда приобщаваща работна среда

През 2023 г. телекомът назначава 835 нови служители, като 48% от тях са жени

17:46 - 18.12.2024
Важно днес

ГЕРБ заподозря Главчев в саботаж на преговорите с БСП заради Украйна (обновена)

Служебният премиер поиска разрешение да подпише 10-годишно споразумение с Киев

17:37 - 18.12.2024
Живот

Случаят "Жизел Пелико" - една от най-разтърсващите истории на сексуално насилие

Процесът разтърси Франция, но показа защо за насилието трябва да се говори открито

17:15 - 18.12.2024
Живот

Попфолк, естрада и записи на "юбилейни" концерти: Как БНТ, bTV и Нова ТВ ще посрещнат 2025 г.

БНТ ще посреща едновременно 2025 и "новата 925 година"

15:38 - 18.12.2024
Важно днес

Българи са задържани за кражби на кабели в Германия за 1 млн. евро

Петима от заподозрените са задържани в България

14:38 - 18.12.2024
Технологии

"Искам нови преживявания!" - Трудният подарък за Коледа е възможен със Storytel

Библиотеката на Storytel дава достъп до над 500 000 аудио и е-книги

13:34 - 18.12.2024