Администрацията на американския президент Доналд Тръмп обмисля пълни забрани за влизане в САЩ на граждани от различни държави. Това предава изданието "New York Timess", което разполага с чернова на изготвения документ с ограничения.
Той е разработен от дипломати и служители по сигурността и предлага забрани за влизане, като държавите са разпределени в три категории - червен, оранжев и жълт списък.
В червения списък попадат страните, на чиито граждани ще бъде категорично забранено да влизат в Съединените щати. Това са:
- Афганистан
- Бутан
- Куба
- Иран
- Либия
- Северна Корея
- Сомалия
- Судан
- Сирия
- Венецуела
- Йемен
Оранжевият списък е за хора от 10 страни, на които ще бъдат наложени "строги ограничения" и за тези страни няма да се издават имиграционни и туристически визи. В този кръг попадат:
- Русия
- Беларус
- Еритрея
- Хаити
- Лаос
- Мианмар
- Пакистан
- Сиера Леоне
- Южен Судан
- Туркменистан
Според "New York Times" 22 допълнителни държави ще бъдат поставени в жълт списък. На тях ще бъде даден срок от 60 дни, за да отговорят на опасенията, изразени от американското правителство. Ако те не предприемат мерки, за да отговорят на тях - държавите ще бъдат поставени в червената или оранжевата графа. Това ще трябва да направят:
- Ангола, Антигуа и Барбуда, Бенин, Буркина Фасо, Камбоджа, Камерун, Кабо Верде, Чад, Република Конго, Демократична република Конго, Доминика, Екваториална Гвинея, Гамбия, Либерия, Малави, Мали, Мавритания, Сейнт Китс и Невис, Сейнт Лусия, Сао Томе и Принсипи, Вануату, Зимбабве.
Списъкът е изготвен от Държавния департамент на САЩ преди няколко седмици и по него вероятно ще бъдат направени допълнителни промени.
Това не е първият път, в който Тръмп налага забрани за пътуване до САЩ. В първия си мандат от 2017 до 2021 г. той наложи ограничения за хора от предимно мюсюлмански страни. Указът, който първоначално обхващаше Иран, Ирак, Йемен, Либия, Сомалия, Судан и Сирия, беше блокиран няколко пъти от американското правосъдие.
Ирак и Судан бързо бяха премахнати от списъка. Въпреки това окончателната версия, която включваше също Северна Корея и Венецуела, беше най-накрая одобрена от Върховния съд. Настоящото предложение обаче е доста по-всеобхватно, посочват експерти.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: