-
Четирима души бяха извадени живи от руините на рухналите сгради близо 60 часа след унищожителното земетресение в Мианмар.
-
Гражданската война в страната сериозно затруднява хуманитарната помощ след земетресението.
-
Броят на загиналите в Мианмар надвишава 1700 души; в Тайланд са потвърдени 18 жертви.
-
В Тайланд усилията са съсредоточени върху срутен новостроящ се небостъргач в Банкок, където се предполага, че 76 души са затрупани.
Спасителни екипи са успели да извадят още четирима живи души в продължаващата операция за издирване на оцелели при тежкото земетресение в Мианмар.
Сред тях е възрастна жена, която е прекарала 60 часа под останките на срутения хотел Great Wall в град Мандалай. Операцията по изваждането ѝ е продължила пет часа и е осъществена от китайски, руски и местни екипи, съобщи китайското посолство във Facebook. Състоянието ѝ е стабилно.
Мандалай се намира близо до епицентъра на земетресението с магнитуд 7.7, което нанесе огромни разрушения в Мианмар, както и щети в съседен Тайланд.
В столицата на Тайланд – Банкок, спасителни екипи с помощта на кранове и обучени кучета продължават издирването на 76 души, за които се предполага, че са затрупани под отломките на срутен новостроящ се небостъргач.
Спасителите няма да прекратят издирването, въпреки че изтича периодът от 72 часа за намиране на оцелели.
Сканиране на отломките е показало наличие на слаби признаци на живот на няколко места, а обучени кучета са изпратени за по-точно локализиране.
Официалният брой на загиналите в Тайланд към неделя е 18 души, но той може да нарасне, ако не бъдат открити още оцелели на мястото на срутената сграда.
Броят на жертвите от земетресението в Мианмар остава неясен и продължава да расте. Държавните медии съобщават за най-малко 1700 загинали. The Wall Street Journal, като се позовава на управляващата военна хунта, посочва, че броят на жертвите е достигнал 2028.
Над 3400 души са ранени, а повече от 300 се водят за изчезнали. Американският геоложки институт (USGS) предупреди, че броят на загиналите може да надхвърли 10 000, тъй като много райони остават недостъпни и спасителните операции продължават.
Организацията на обединените нации заяви, че спешно изпраща помощи за приблизително 23 000 оцелели в централната част на страната.
„Нашите екипи в Мандалай полагат усилия да разширят хуманитарния отговор, въпреки че и самите те са травматизирани,“ каза Норико Такаги, представител на Агенцията за бежанците към ООН в Мианмар. „Времето е от ключово значение – Мианмар се нуждае от глобална солидарност и подкрепа.“
Сред страните, които са изпратили помощ и спасителни екипи, са Индия, Китай и Тайланд, както и Малайзия, Сингапур и Русия.
Съединените щати обещаха помощ в размер на 2 милиона долара, която ще бъде предоставена „чрез хуманитарни организации, базирани в Мианмар“. В изявление се посочва, че екип за спешно реагиране от USAID – агенция, която е обект на сериозни съкращения по време на администрацията на Тръмп – ще бъде изпратен в Мианмар.
Разрушенията от земетресението добавиха още страдания на Мианмар, който е раздиран от гражданска война.
Една от бунтовническите групи съобщи, че военните все още извършват въздушни удари по села дори след земетресението. Министърът на външните работи на Сингапур призова за незабавно прекратяване на огъня, за да се улеснят спасителните действия. Критичната инфраструктура – мостове, магистрали, летища и железници – в цялата страна с население от 55 милиона души е сериозно засегната, което допълнително затруднява хуманитарния отговор.
Продължаващият конфликт е довел до икономически срив, над 3.5 милиона вътрешно разселени и почти разрушена здравна система.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: