Българската народна банка обяви пакет от мерки на обща стойност за 9,3 млрд. лв. за намаляване на негативните ефекти от ограниченията, произтичащи от пандемията на Covid-19.
Мерките целят "едновременно запазването на устойчивостта на банковата система и засилване на нейната гъвкавост", съобщават от централната банка.
Решенията на БНБ са насочени към допълнително укрепване на капитала и ликвидността на банките, като включват три основни мерки, описани по следния начин:
1) Капитализиране на пълния обем на печалбата в банковата система в размер на 1.6 млрд. лв.
2) Отменяне на предвидените за 2020 г. и 2021 г. увеличения на антицикличния капиталов буфер с ефект от 0.7 млрд. лв.
3) Увеличаване на ликвидността на банковата система със 7 млрд. лв. чрез намаляване на чуждестранни експозиции на търговските банки.
Икономистът Георги Ангелов посочва, че първата мярка означава забрана за разпределяне на дивиденти на банките и задължение за реинвестиране на цялата печалба. Намаляването на чуждестранните експозиции ще означава връщане на валутните депозити от чужбина към БНБ.
"С подобни мерки Българска народна банка реагира и при разгръщането на световната финансова криза от 2008 година. По същество така се гарантира, че българските банки са във възможно най-добра форма да посрещнат предизвикателствата, които се задават пред икономиката", пише сп. "Икономист" в своя статия.
Българската народна банка казва още, че прилага "допълнителни мерки, с които гарантира безпроблемното функциониране на валутния борд, наличнопаричното обращение, платежните системи и банковия надзор".
БНБ е в постоянен и активен контакт в рамките на Европейската система на централните банки и Европейския банков орган за координиране на действията по адаптация и приложение на общоевропейската банкова регулативна рамка.
От ръководството на БНБ съобщават още, че са в "пълна готовност за допълнителни мерки, ако такива мерки се наложат".
Централната банка обаче призовава за "въздържане от предложения за административни и законодателни решения, които могат да имат разрушително въздействие върху финансовата система на държавата".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: