Covid-19 в България: Отново спад в броя на активните случаи, но при малко тестове Снимка: © getty images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


На редовния брифинг на Националния оперативен щаб доц. Ангел Кунчев съобщи, че са открити 10 нови положителни проби през изминалото денонощие, но от само 295 изследвания.

По области новите случаи са разпределени по следния начин: 4 в София, 3 в Сливен, 2 в Плевен и 1 в Шумен. Общият брой на положителните тестове у нас вече е 2443.

От четирите случая в София, два са на деца - едно на 4 и едно на 13-годишна възраст. Няма нови засегнати медици - техният брой остава 253. Отново има спад в броя на активните случая, след като излекуваните за последните 24 часа са 18 и вече общият брой на оздравелите е 880.

Няма и нови починали. От всички смъртни случаи до момента, 86 са мъже и 44 са жени при средна възраст 67.2 години, съобщи Кунчев.

Главният държавен здравен инспектор добави, че от кризата ще се направят "изключително интересни анализи", които ще помогнат за оптимизирането на здравната ни система.

"В такива условия на екстремно натоварване се подчертават както слабости, така и силни страни на болничната система. От всяка една гледна точка - и като сгради, и като оборудване, и като кадри, и като квалификация - специално за последното мога да кажа, че определено ще имаме работа с медицински университети, с всички обучаващи, по отношение на това да бъде значително разширен обхватът и да бъдат по-задълбочени знанията, които студентите по медицина получават в някои области. Специално в епидемиологията, инфекциозните болести, микробиологията и вирусологията - нещо, което се оказа ключово в такъв един момент," каза още доц. Кунчев.

Като позитиви от епидемията той определи основно три неща: изграждането на персоналната информационната система за Covid-19 за кратък период от време, зачестяването на заседанията за одобряване на дезинфектанти (от 1 в месеца, до 1 на седмица) и проект, направен от български, италиански и испански учени - макар да не е разработен за коронавируса, той е бил адаптиран много бързо и в момента се използва за настоящата пандемия. Представлява много фин термометър, който измерва по съвършен начин температурата на издишвания признак като първи признак на настъпване на усложнения.


Хидроксихлорохинът повишава риска от смърт, показа мащабно проучване

Живот

Децата и екранното време през лятото - има ли как да е безопасно и полезно?

VOYO предлага обновено съдържание, има и образователна секция

10:30 - 27.06.2026
Важно днес

САЩ свалиха български сайтове заради незаконно излъчване на Световното по футбол

Вашингтон определя България и Перу като хъбове на пиратска дейност

09:50 - 27.06.2026
Важно днес

Арестуваха директора на ВиК - Несебър и заместника му при акция с белязани пари

Те са поискали 8000 евро подкуп за да присъединят сграда към ВиК мрежата

09:08 - 27.06.2026
Бизнес

Кайли Дженър е гласът на AI очилата на Meta

Потребители обаче се притесняват от вградената камера

18:58 - 26.06.2026
Важно днес

Украйна нанесе една от най-мащабните си атаки с дронове срещу Русия

В Крим е въведено извънредно положение

17:28 - 26.06.2026
Политика

Радев: Спряхме поръчката за 1 млрд. лева за мантинели и 47 млн. лева за рязане на клони

Той заяви, че от фирмите строители са искани пари и затова те са правили компромиси с качеството

16:51 - 26.06.2026