"Пол? Боб Уилсън е. Спечели Нобеловата награда. Хората се опитват да се свържат с теб, но не успяват. Дадохме им номера ти. Ще вдигнеш ли телефона?"
Историята на Нобеловите награди познава най-различни анекдотични случаи, но призът за икономистите Пол Милгръм и Робърт Уилсън от Станфорд ще влезе в историята благодарение на един смартзвънец на входната врата.
Милгръм (72 г.) и Уилсън (83 г.) бяха избрани от Кралската шведска академия на науките за лауреати на наградата на Sveriges Riksbank в памет на Алфред Нобел за заслуги към икономиката заради приноса си към развитието на теорията на аукционите. Двамата американски изследователи разработват нови формати за търговия със стоки и услуги, които трудно могат да се продадат чрез стандартните аукциони - например радиочестотите.
Комитетът, който присъжда Нобеловата награда за икономика, успява да се свърже с Робърт Уилсън и да го информира за отличието. Вторият лауреат на приза - Пол Милгръм - обаче остава неоткриваем за шведските учени. Налага се да помолят проф. Уилсън, който е негов съсед, да се опита да го събуди, за да му съобщи добрата новина.
Камерата за видеонаблюдение, монтирана в звънеца Google Nest на къщата на Милгръм, записва как Уилсън и съпругата му пристигат пред входната врата в 2:15 ч. след полунощ и започват да звънят нетърпеливо.
Когато най-после Милгръм реагира, Уилсън му съобщава: "Спечели Нобеловата награда".
След известно мълчание икономистът от Станфорд отговаря от другата страна на вратата: "Наистина ли? Уау...".
Съпругата на Пол Милгръм - икономистът Ева Мейерсон - е вторият "невидим" участник в необичайната сцена. Мейерсон се намира в Стокхолм в момента, в който мъжът й разбира в просъница, че е получил Нобеловата награда. Google Nest изпраща нотификация на телефона й, че нещо се случва пред входната врата на дома й посред нощ.
Ева Мейерсон разбира за наградата от живото включване на "умния" звънец.
Целият запис беше публикуван от Twitter-профила на Станфордския университет и е гледан от над 3,6 милиона души за по-малко от денонощие.
"Бях заспал, когато изведнъж се позвъни на вратата в 2 ч. през нощта и видях на камерата лицето на Боб. Каза ми, че се опитват да ме открият и че сме спечелили Нобелова награда за икономика", казва Милгръм.
"We're enthusiastic about what we do. We like it. And it's exciting. It's a great life to be able to live this way." -Robert Wilson and Paul Milgrom, winners of the 2020 #NobelPrize in economic sciences for their path-breaking discoveries in auction theory pic.twitter.com/K9i0d7fjJ5
— Stanford University (@Stanford) October 13, 2020
"Той беше изключил както стационарния, така и мобилния си телефон. Хората ме помолиха да отида до къщата му и да почукам на вратата", смее се Уилсън.
Боб Уилсън е научен ръководител на Пол Милгръм по време на докторската му дисертация.
"Проявих интерес към теорията на аукционите, защото исках той да бъде научният ми ръководител. Затова си избрах тема, която представляваше интерес за него", казва по-младият икономист.
Уилсън посочва, че Пол Милгръм е третият негов студент, който получава Нобелова награда по икономика.
"Много съм горд от този факт, защото съм преподавател и се гордея с успехите на своите студенти".
От Google също не пропуснаха случая да се похвалят със своята технология:
"Е, сега вече знаем, че това наистина е "умен" дом"
Well now we know it’s a really smart home 😎 https://t.co/XGS8nkjK8W
— Made By Google (@madebygoogle) October 12, 2020
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: