Да си даваш почивка означава, че разбираш тялото си Снимка: © Getty Images

Има моменти, в които дори изпълнението на елементарни задачи ни изглежда непосилно, а фокусирането върху конкретна мисъл като умение, което рязко сме спрели да притежаваме.

Независимо от годините или сферата на кариерно развитие, всеки един от нас поне веднъж е търкал интензивно очи в опит най-накрая да успее да прочете съсредоточено оново прословуто изречение, което вече три пъти не успява.

Водени от убеждението, че "работата не чака", не ставаме от компютъра с часове, а когато го направим, реално го заменяме с телефона.

За сметка на това носим смартчасовници, които отброяват всяка наша крачка, следим качеството на съня си, храним се без глутен и повишаваме тон на децата всеки път, когато преценим, че са стояли "достатъчно" пред електронните устройства.

В резултат на тези двуполюсни поведения голяма част от нас живеят в култура на привидно висока производителност, но хронична умора.

В своя TEDxTalk от 2021 г. доктор Саундра Далтън-Смит, лекар по вътрешни болести и автор на книгата "Sacred Rest", показва съществената разлика между съня и почивката и казва, че да не почиваш означава да не разбираш тялото си. От 2021 г. досега нищо не се е променило към по-добро, само обратното. Изследвания продължават да доказват пряката връзка между намалената ефективност и липсата на ефективна почивка.

Всяка почивка има значение, дори и кратката.

До извода, че кратките почивки, или така нар. microbreaks, в действителност могат да подобрят вниманието достига и Уилям С. Хелтън, доктор на науките и професор по човешки фактори в университета „Джордж Мейсън“ във Феърфакс, Вирджиния, и неговите колеги.

Екипът учени дава на студенти от университета тест, който изисква от тях да следят карти на железопътни линии на екран – задача, която изисква устойчиво внимание, тъй като те трябва да наблюдават планираните маршрути на влаковете.

Едната група не получава почивка по време на 45-минутната задача. Другите участници взимат петминутна почивка по средата на задачата. Разпределени на случаен принцип те прявят едно от тези неща: седене на тихо място, слушане на музика, гледане на музикален видеоклип, избор между музика и видеоклип или прекарване на почивката както пожелаят, но без да излизат от стаята.

Резултатът е следният: всички участници от групите с почивка са се представили по-добре при изпълнението на задачата за внимание от тези, които са продължили да работят без да спират.

Учените, за които разказва престижната американска психологическа асоциация, все още изясняват дали този спад се дължи на нервна умора, натрупване на "отпадъчни вещества в мозъка", нарушена функция или нещо друго. Научният консенсус обаче е ясен.

7 типа почивка

Саундра Далтън-Смит определя седем типа почивка, които са еднакво необходими за правилното ни функциониране. Това са: физическа, умствена, емиоционална, сетивна, креативна, социална и духовна почивка.

Според нея първият вид почивка, от която се нуждаем, е физическата - тя може да бъде пасивна или активна. Пасивната физическа почивка включва сън или кратка дрямка, докато активната физическа почивка означава дейности като йога или масаж например. Подобни активности подобряват не само кръвообръщението, но и настроението ни.

Нуждата от психическата почивка е общата болест на времето, в което живеем. Всички ние сме били в онази позиция на вечно раздразнителния човек, който въпреки четвъртата чаша кафе в ръка, продължава да се чувства без енергия. Обикновено това е същият човек, който вечер, когато си ляга, не успява "да се изключи", а сутрин, когато става, има усещането, че така и не е заспивал.

Добрата новина е, че планирането на кратки почивки, за каквито говори и Уилям Хелтън и колегите му учени, могат да ни заредят батериите.

Евентуално бързо разтягане от 5-10 минути, вдишване на свеж въздух през прозореца, слушане на любима музика или дори поливане на оново растение на бюрото ни, което подобно на нас, също страда от многочасовата ни работа без почивка, биха имали такива позитиви върху функционирането ни, за които дори не сме и предполагали.

Третият вид почивка, от която се нуждаем според д-р Смит, е сетивната почивка. Ярките светлини, компютърните екрани, фоновият шум и многобройните разговори - независимо дали са в офиса, или по време на разговори в Zoom - могат да доведат до претоварване на сетивата ни.

Оказва се обаче, че просто затваряне на очите ни и кратка медитация няколко пъти в деня биха могли да противодействат на свръхстимулацията, която външният свят ни оказва.

Четвъртият вид почивка е творческата почивка - с други думи да превърнем работното си място във вдъхновяващо такова.

Разхвърляното бюро със следи от храна едва ли е най-добрият мотиватор, особено когато стоим на него 5 дни в седмицата. То обаче има потенциала да се превърне в такова в случай че изложим любима картина или поставим ново растение например.

Почти сигурно е, че онзи колега, който така и не успява да каже "не" на конкретно наше искане, страда от така нар. емоциална почивка. Да си отзивчив, разбиращ, и "най-готиният човек в офиса" в 100% времето носи своите негативи.

Емоционално отпочиналият човек може да отговори на въпроса „Как си днес?“ с истинско „Не съм добре“, а след това да сподели и какво терзае мислите му.

Ако се нуждаем от емоционална почивка, вероятно имаме дефицит и на социална такава. Обикновено го изпитваме, когато за пореден път отиваме отиваме на онази среща/купон с приятели, на който така или иначе не държим да присъстваме.

Последният вид почивка е духовната, която на кратко казано се състои в активно изпитване на чувството за принадлежност. Било то прочитане на няколко страници от книга или комуникаране с хора от "нашата общност", отвъд клишето, идеята е да поставим сосбственото си благосъстояние е на фокус.

Кит Кат

"Have a break, have a KitKat"

Какъвто и дефицит на почивка да изпитваме, със сигурност можем да кажем едно - популятната марка KitKat изпреварва времето, защото вече близо 90 години насърчава хората да си "вземат почивка" чрез своя известен слоган "Have a break, have a KitKat".

Десетилетие по-късно KitKat опитва да надгради собствените си усилия в тази посока, като си поставя нова мащабна цел. Марката започна кампания, наречена "Break Better", която поставя въпроса: "Наистина ли почиваме пълноценно?".

Проучване, проведено от екипа на бранда сред младата аудитория в различни страни, показва, че 64% от хората признават, че почивките им са неефикасни, защото просто не успяват да изключат ума си и да се откъснат напълно от ангажиментите си.

Точно този проблем е в основата на новата реклама на KitKat – забавна, но позната сцена, в която герой в офис се опитва да си почине, но задачите буквално го затрупват като магнит. Докато… не се появява KitKat, експертът в почивките, който му помага да изключи напълно.

KitKat цели не просто да напомни за „почивката“, а да промени начина, по който хората я възприемат. Новото послание гласи: "Истинската почивка е тази, която не е прекъсната – без работа, без имейли, без постоянни известия в телефона".

KitKat посочва тези „малки“ прекъсвания като основния враг на истинската почивка. Рекламата буквално визуализира това, като задачите „нападат“ героя – нещо, което всеки е усещал.

Качествената почивка не е въпрос на време, а на пълно откъсване – дори 5 минути могат да те презаредят, стига да си наистина "изключен".

Изграждането на идеална микропочивка определено е различна за всеки един от нас и зависи от вида работа и конкретната ситуация.

Да вземем за пример кратък обяд с колеги навън. Макар и да звучи като приятен начин да се освежим, психолозите изтъкват и "лошата му страна", или иначе казано - на масата да присъства и нашият шеф. В подобна ситуация обикновено внимаваме какво казваме и усилено регулираме емоциите си, използвайки на практика повече когнитивни ресурси. С други думи - продължаваме да процеса на изтощение.

Социалните мрежи също не са перфектната почивка – 97% от хората скролват в свободното си време, но това всъщност води до емоционална умора.

Уилям Хелтън, когото споменахме по-горе, предлага да избираме дейности, които не са твърде сходни с работата, която вършим.

Каквото и да направим наша рутина обаче, никога не трябва да забравяме да се вслушваме в сигналите на тялото си.

Поредното търкане на очите няма да избистри фокуса ни. Но, ако си дадем почивка, например с KitKat, можем да го постигнем.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

ДПС-Доган оттегля подкрепата си за кабинета "Желязков"

Това съобщиха депутати от партията на извънреден брифинг.

18:05 - 15.04.2025
Важно днес

Черногорец, издирван за убийство и участие в мафия, е арестуван в елитен квартал в София

Задържаният е смятан за високопоставен член на организирана престъпна група и е заподозрян в извършването на четири тежки престъпления

17:01 - 15.04.2025
Важно днес

Почина съоснователят на "Говори интернет" Владимир Петков - Каладан

Каладан е един от хората с най-голям принос за развитието на подкаст-сферата в България

16:26 - 15.04.2025
Важно днес

Shell ще проучва за нефт и газ в Черно море

Шест години след първия търг и година след като спечели последния компанията подписа договор с държавата

15:40 - 15.04.2025
Текстове от партньори

А1 е първият телеком в България, който предлага пълното портфолио от смартустройства на Apple

А1 затвърждава позицията си на технологичен лидер, като вече предлага пълната гама от смартустройства на Apple, включително трите актуални модела Apple Watch с eSIM – Ultra 2, Series 10 и SE

15:35 - 15.04.2025
Важно днес

Властта внезапно се отказа да продава реакторите от "Белене" на Украйна

Атанас Зафиров твърди, че е обсъдил решението лично с Бойко Борисов

14:18 - 15.04.2025