Дългоочакваните германски танкове Leopard 2 стигнаха в Украйна Снимка: © Getty Images

Първите 18 бойни танка Leopard 2 от Германия пристигнаха в Украйна. Това съобщи германското министерство на отбраната в понеделник.

През януари Берлин се съгласи да достави танковете, смятани за едни от най-добрите в западния арсенал, на Киев, според който те ще бъдат от решаващо значение за победата над руските окупатори.

Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че танковете "вече са в ръцете на нашите украински приятели навреме, както беше обещано". Той посочва, че те могат да "окажат решаващ принос" на фронтовете на войната.

Освен 18-те танка, до Украйна са достигнали и 40 германски бойни машини на пехотата Marder, както и две бронирани евакуационни машини, съобщи източник от службите за сигурност. Доставките идват след седмици на обучения за украинските екипажи в Мюнстер и Берген.

Според съобщения от Украйна са пристигнали и танкове Challenger 2 от Великобритания. От месеци Украйна призовава за по-модерни бойни машини и оръжейни системи, които да ѝ помогнат във войната, която Русия води на нейна територия от 24 февруари 2022 г.

Украинското правителство все още не е коментирало пристигането на Leopard 2, но потвърди доставката на първите Challenger 2.

Танковете Leopard 2 са специално разработени, за да се конкурират с руския основен боен танк Т-90, и се смята, че са по-лесни за поддръжка и по-икономични от повечето други западни танкове.

Leopard, Challenger, Abrams: Украйна ще получи поне 80 танка от съюзниците


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

Първи данни: Никушор Дан води срещу проруския Джордже Симеон за президент на Румъния

Първи предварителни данни за втория тур на изборите, но без вота в чужбина

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025