Възможно ли е един неизвестен кандидат да се появи "на бял кон" в TikTok и да спечели първия тур на изборите в Румъния?
Възможно е - както се видя с антизападния "феномен" Калин Джорджеску, заради когото Конституционният съд на страната отмени резултатите и нареди повторно провеждане на вота.
Кампанията на Джорджеску явно е направена много добре - показва, че авторите ѝ познават профила на хората, които цели, намират баланс между автентичност и целенасочено послание "анти-НАТО" в един от най-чувствителните геополитически региони на Европа.
Въпросът е защо традиционните политици вече не знаят как и не се интересуват от хората, които би трябвало да представляват - извън обгрижването на твърдите партийни ядра.
"В нашето общество има все повече групи хора, които не познаваме, не можем да стигнем до тях. Не знаем какво мислят. В същото време политиката стана ужасно повърхностно и едновременно с това сложно говорещо нещо", казва политологът Даниел Стефанов, който вижда в това най-големият проблем от явлението "Калин Джорджеску".
Румънският пример показва няколко много сериозни тенденции:
- уклонът към радикализация в социалните мрежи
- разочарованието на голяма част от избирателите, особено младите хора,
- алгоритъмът на TikTok, който никой не контролира и който умее да прави много точни психологически профили на потребителите си, за да ги захранва с подбрана информация
И това не е изолиран пример - кампанията в TikTok на МЕЧ за изборите на 27 октомври показа, че и в България има хора, които се възползват от същите технологии за политически цели.
Влиянието на Русия? Тя се намесва винаги там, където се отварят възможности - разделени общества с нерешени проблеми, в които партийните елити и медиите са изгубили връзка с изолираните групи.
Вече се появяват готови "образци" за кампании за външно влияние, които могат да се ползват на много места, без да срещнат осъзната съпротива.
Как може да се противодейства на тази опасна тенденция от лидерите на системните партии?
Може ли ЕК да глоби китайската платформа?
Осъзнават ли съвременните общества какво се случва с данните, които платформите събират от тях, без да им позволяват да ги регулират?
Защо не само младите, но и средното поколение в България вече се чувстват чужди на начина, по който се прави политика в страната?
И защо политиката "върви" толкова добре в TikTok?