Агресивното поведение на Русия, хибридните атаки, дезинформацията и разузнавателната дейност срещу България са сред най-сериозните заплахи за националната сигурност според годишния доклад на ДАНС за дейността на контраразузнаването през 2024 г.
В него се отчита, че поведението на Руската федерация остава основен генератор на заплахи за Европа и в глобален план.
Кремъл прилага еволюиращ хибриден инструментариум за разрушаване на консенсуса на демократичната общност за подкрепа на Украйна, недопускане разширяването на НАТО и Европейския съюз в източна посока и преодоляване на икономическите негативи от налаганите санкции.
Основните елементи на инструментариума включват:
- Демонстрация на агресивност чрез концентрация на сили и заплахи за използване на ядрено оръжие;
- Разузнавателни операции, в т.ч. мероприятия с подривен, саботажен и вандалски характер;
- Експлоатиране на икономически зависимости (основно от внос на руски енергоносители);
- Дезинформационни и пропагандни кампании; зловредни кибервъздействия;
- Инициативи от спектъра на "меката" сила в сферата на културата, образованието, спорта и религията.
БАЛКАНИТЕ
В годишния доклад на ДАНС се казва още, че нестабилността на Западните Балкани, стимулирана от външни и вътрешни за региона фактори, продължава да генерира рискове за сигурността и реализирането на националните интереси на България.
Дестабилизационният потенциал се подсилва от провеждането на руски злонамерени влияния и информационни операции в региона, интензифицирането на крайния национализъм, отстъпленията от принципите на демокрация и върховенство на закона, нарушаването на принципите на добросъседство и постигнатите договорености, действието на организираната престъпност и корупцията, процесите на незаконна миграция, както и на радикализация сред части от населението.
ХИБРИДНИ АТАКИ
Според ДАНС през 2024 г. държавни и недържавни субекти продължават да се опитват да развиват широк спектър хибридни инструменти за влияние и въздействие. Комбинират се най-често дейности в няколко сфери - дипломация, вътрешна политика, икономика, финанси, енергетика, технологии, разузнаване, отбрана, правни въпроси, социални отношения, култура, образование, наука и др., в зависимост от способностите на инициатора и намеренията му.
Предпочитани остават намесите във вътрешните работи (в т.ч. провеждането на избори), експлоатирането на икономически зависимости (суровинни, финансови, технологични), контролът върху структуроопределящи предприятия и отрасли, деструктивните въздействия върху елементи на критичната инфраструктура, злонамерените информационни операции, както и инструментализирането на миграционния натиск.
ЧУЖДО РАЗУЗНАВАНЕ
Анализът на ДАНС сочи още, че през 2024 г. разузнавателната активност на чужди държави у нас запазва устойчиво високи нива.
Усилията приоритетно са насочени към:
- Влияние върху процеса на вземане на политически решения;
- Намаляване на кохезията в обществото и подмяна идентичността на групи от населението;
- Присвояване на българско културно-историческо наследство;
- Промяна на обществени нагласи и възприятия; създаване и поддържане на зависимости в различни сфери.
На вниманието на чуждите служби стоят българските външнополитически позиции, в т.ч. ангажименти на страната ни, произтичащи от членството в НАТО и Европейския съюз, отношенията ни с конкретни страни, вътрешнополитическата динамика, процесите във военната, икономическата, социалната, образователната и културната сфера, развитията сред определени землячески общности на наша територия и при българските общности зад граница, се казва още в доклада на ДАНС.
Пълният доклад може да откриете тук.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: