"Демократична България" постави ултиматум на вътрешния министър: Оставка до 18:00 ч. Снимка: © БНТ

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Христо Иванов и Атанас Атанасов от „Демократична България“ поставиха ултиматум на вътрешния министър Младен Маринов да подаде оставка до 18 ч. в понеделник. Причините, които те изтъкват, са няколко, а една от тях е полицейското насилие над граждани по време на протестите срещу правителството.

„Още днес настояваме вътрешният министър Младен Маринов да подаде оставка. Ако не го направи, министър-председателят да му я вземе и да я внесе в парламента. Къде изчезна вътрешният министър? Да не се е забил в хотел „Амстердам?“. Той ходи там често“, каза Атанасов.

От „Демократична България“ призоваха той да се оттегли от поста си заради полицейското насилие над млади хора, заради „кошмара в „Росенец“ и заради разследването на антикорупционния фонд, станало известно като „Осемте джуджета“. „Ако до 18 ч. тази оставка не е подадена, с Христо ще бъдем пред Вътрешното министерство да му я поискаме“, обяви Атанасов.

"Той не е министър на Бойко Борисов, а връзките му със задкулисието са дебели", каза съпредседателят на "Демократична България" малко по-късно през деня в предаването "Лице в лице" по bTV. Допълни, че преди години е предложил на Румяна Бъчварова да го отстрани, а тя не посмяла "да каже и дума в кабинета си", като написала не един вестник: "Не зависи от мен".

Двамата настояха за предсрочни парламентарни избори, на които да могат да се явят с платформа, включваща промени в Конституцията и в българското законодателство, които да направят „рестарт“ на парламента.

„Предлагаме дистанционно гласуване, за да може съгражданите ни в чужбина да могат да участват в следващите избори. Може това да стане по два начина – електронно гласуване, което предлагаме ние. Ако управляващите нямат експертността за това решение от 21 век, ние сме предложили въвеждане на гласуване по пощата. Това се случва във всички демокрации от 19 век“, каза Христо Иванов.

„Предлагаме българската Конституция да стане инструмент за защита на правата на българските граждани. Да е възможно въвеждане на пряка конституционна жалба. КС да не е само инструмент на политическия елит“, добави още той.

Предлага и приемане на законодателна гражданска инициатива, при която граждани да предлагат законодателство в парламента.

„Искаме да се въведе възможност за анкетни комисии, само с гласовете на опозицията. В следващия парламент опозицията да има важен инструмент да рестартира българския парламентаризъм“, каза Христо Иванов.

„Демократична България“ иска да прекрати „отровните връзки между тоталитарното минало и днешната политическа реалност“. „Ахмед Доган е в задкулисието. Това трябва да бъде прекратено“, каза председателят на „Да, България“.

„Този проект е амбициозен и смел и не изисква Велико Народно събрание. Това, което ни трябва, е рестарт на парламента. Затова предлагаме тези решения, които могат да могат да бъдат направени от едно конституционно мнозинство. Нека всички, които се разпознават като про-европейски формации в България, да кажат дали възгледите им съвпадат с нашите“, обявиха от партията.

„С тези цели, с тези основания, ние подкрепяме гражданите в техния протестен импулс, тяхното протестно действие. В името на тези цели искаме предсрочни парламентарни избори, с които да се явим с тази платформа. Да можем да рестартираме управлението на България“, каза Иванов.


Христо Иванов за събитията в "Росенец": Това е план на Пеевски, полицията ни излъга, че няма друг протест

Спорт

"Реал" (Мадрид) изнесе футболна лекция на "Манчестър Сити"

Валверде вкара хеттрик

00:07 - 12.03.2026
Спорт

Женският национален отбор на България вкара 120 точки на Азербайджан

Доминация за българския отбор

21:46 - 11.03.2026
Важно днес

Пентагонът спря достъпа на фоторепортери заради лоши снимки на Пийт Хегсет

Само ведомствени фотографи ще правят снимки по време на изказванията на Хегсет

19:57 - 11.03.2026
Важно днес

Рекорден обем петрол ще бъде освободен от световните резерви заради войната в Иран

Складове с нефт горят в Оман след удари от Иран

17:38 - 11.03.2026
Политика

Путин опитва да осигури изборна победа на Орбан чрез тайна кампания в Унгария

В дирижираната от Москва кампания Орбан е представен като гарант за Унгария, а основният му опонент - като марионетка

17:30 - 11.03.2026
Важно днес

Пеевски натиска парламента да реши за Съвета за мир на Тръмп преди изборите

Председателят на ДПС нарочи служебния кабинет и Сорос за виновни за отложената ратификация, която ГЕРБ спря

17:18 - 11.03.2026
Спорт

Йосиф Миладинов се отказа от Игрите за допингирани

Новината бе официално потвърдена от Българската федерация по плувни спортове

16:40 - 11.03.2026
Важно днес

След Дачков и Карбовски - Борисов ще се изповядва пред Кристина Патрашкова

Интервюто явно няма да е за политика, а за "нещата отвъд"

16:25 - 11.03.2026
Важно днес

Бившият партньор на ГЕРБ - ВМРО - ще вкара свои хора в листите на Румен Радев

Ръководството на партията твърди, че ще се включи с "млади хора, необременени членове"

15:29 - 11.03.2026