Депутатите ще заседават извънредно във вторник в първо заседание след пробива за избор на председател в петък. Единствената точка в дневния ред е създаване на комисия, която да изготви правилника за работа на 51-вия парламент.
С приемането му работата на законодателния орган ще може да започне по същество.
На председателски съвет преди пленарното заседание парламентарните групи ще обсъдят дали и кога да почиват за празниците. От ПП-ДБ вече предложиха парламентът да работи в събота и неделя, а ваканцията за Коледа да бъде отменена, за да може да бъде приет държавният бюджет за догодина.
Днес официално започва и процедурата за съставяне на правителство - с консултации при президента Румен Радев. С него ще се срещнат представители на двете най-големи парламентарни групи - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
Първи при президента са ГЕРБ-СДС в 9,30 часа, а два часа по-късно Радев ще разговаря и с ПП-ДБ. Ден и час за консултации с останалите 6 парламентарни групи още не са насрочени.
Пред президента двете формации трябва да представят идеите и очакванията си за сформирането на редовен кабинет. От ГЕРБ засега не са започвали официални разговори за правителство с първия мандат, но на няколко пъти лидерът Бойко Борисов лансира идеята за кабинет с ПП-ДБ, БСП и "Има такъв народ".
В понеделник от ДБ (част от ПП-ДБ) заявиха готовност за участие в "реален и отговорен опит" за съставяне на редовен кабинет, макар и под условия. Малко по-късно техните партньори от "Продължаваме промяната" също излязоха с решение. Те ще преговарят само с партии, които са подкрепили декларацията за т.нар. "санитарен кордон" около Делян Пеевски. Партията е склонна на разговори с ГЕРБ само след подписването на тази декларация.
Тя включва изолирането на санкционирания за корупция председател на "ДПС-Ново начало" от управленската формула и от парламентарните мнозинства, както и недопускането на формацията му до ръководните постове в парламента.
В документа е поставено като условие и спирането на процедурата за избора на Борислав Сарафов като единтвен кандидат за главен прокурор. Във вчерашния ден Сарафов, който все още е "временен" главен прокурор, поиска имунитета на съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков. Искането е с аргумента, че Петков е превишил правата си като министър-председател, като "неправомерно е разпоредил" арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова от ГЕРБ през 2022 г.
Малко по-късно Петков декларира, че доброволно ще се откаже от депутатския си имунитет.
Внезапната реакция на прокуратурата срещу съпредседателя на ПП-ДБ дойде седмица, след като от формацията му сезираха Конституционния съд с искане да спре избора на Борислав Сарафов и едновременно с това внесе законопроект в парламента, който променя изцяло процедурата за назначаване на ръководителя на прокуратурата.
Още по темата четете тук:
ПП ще преговаря с ГЕРБ за кабинет само ако подпишат анти-Пеевски декларацията
ДБ изпревари ПП с анонс, че иска "реален опит за съставяне на правителство"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: