Днес граждани излизат на протест в София, Варна, Лондон, Берлин, Брюксел и Мюнхен в защита на правовата държава и срещу политическия натиск върху независимото правосъдие. Демонстрациите са провокирани от ареста на кмета на Варна Благомир Коцев и ще се проведат ден преди заседанието на Софийския апелативен съд, който трябва да разгледа жалбата срещу мярката „задържане под стража“.
Варна вече протестира два пъти – на 9 и на 14 юли – с призиви за освобождаване на кмета и прекратяване на репресиите срещу местната власт.
Всички протести започват в 18:30 ч. местно време. В София демонстрацията пред Съдебната палата, организирана от „Правосъдие за всеки“, ще продължи с шествие до парламента под надслов „Да свалим бухалките на дерибеите“.
„Вече сме в сърцето на Европа, но Европа няма да е у нас, докато не се справим с беззаконието, избирателното правосъдие и политическата корупция на най-висше ниво“, пишат организаторите. Те настояват за гаранции за независимост на съдебната власт и край на репресиите срещу кметове, отказали да бъдат част от зависимости.
Благомир Коцев беше задържан на 8 юли при акция на Антикорупционната комисия и Софийската градска прокуратура. Обиските в дома и кабинета му продължиха с часове, а впоследствие прокуратурата въвлече в случая и името на вицепремиера Асен Василев, за да обоснове юрисдикцията на Софийския градски съд.
На 11 юли 2025 г. Софийският градски съд остави Коцев за постоянно в ареста. По делото срещу него и още трима души – двама общински съветници и бизнесмен – липсват преки доказателства, а обвиненията се базират на твърденията на един свидетел – бизнесдамата Пламенка Димитрова, чиято фирма е загубила обществена поръчка през 2024 г., след като преди това е печелила търгове за над 6 млн. лв. по време на управлението на ГЕРБ във Варна. Асен Василев, споменат в разследването, заяви, че ще се откаже от депутатския си имунитет.
Адвокатът на Коцев определя обвиненията като необосновани и изградени върху предположения, а не върху факти. Сред публично изразените критики към действията на прокуратурата и КПКОНПИ са и позициите на бившия директор на Националната следствена служба Бойко Найденов и бившия прокурор и настоящ правен експерт от Антикорупционния фонд Андрей Янкулов. Според тях при случая с Коцев са налице "абсурдни процесуални действия" – включително максимално късно включване на адвокат в защитата, забавено претърсване след съдебно разрешение и споменаването на анонимен депутат в обвинителния акт без действия по сваляне на имунитета му.
Либералната група в Европейския парламент „Обнови Европа“ осъди ареста на Коцев и настоя за незабавното му освобождаване. Евродепутатът Радан Кънев сезира Европейската народна партия (ЕНП) с искане за реакция от страна на европейските институции.
Доскорошният съпредседател на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков, който подаде оставка след корупционните скандали в столицата, също призова за гражданско участие:
„В сряда протестът не е партиен. Това е протест на всички граждани, които не искат България да се превърне в Беларус или Грузия, не искат диктатура, беззаконие, държава на две мутри. Пиша тези редове не като бивш политически лидер, а като гражданин на България, който вижда, че родината му се пързаля по наклона към диктатурата. Тук вече няма място за политически украси. Всички линии бяха преминати и сега се обръщам към вас като гражданин“, написа той във Facebook.
Забавен обиск, анонимен депутат - юристи откриват поне три абсурда при ареста на Благомир Коцев
“Правен произвол и натиск”. Съпругата на Коцев и сестра му разказват за обиска и ареста му
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: