Росен Желязков е новият премиер на България Снимка: © BoulevardBulgaria.bg

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Със 125 гласа "За" ГЕРБ-СДС, "БСП - Обединена левица", ИТН и ДПС на Доган Росен Желязков беше избран за министър председател. Депутатите одобриха и състава на правителството му. ПП-ДБ, "ДПС-Ново начало", "Възраждане" и МЕЧ гласуваха против кабинета "Желязков".

След гласуването министър-председателят и министрите положиха клетва в Народното събрание.

Ето и състава на правителството:

  • Росен Желязков - министър-председател
  • Атанас Зафиров - вицепремиер
  • Даниел Митов - министър на вътрешните работи
  • Теменужка Петкова - министър на финансите
  • Красимир Вълчев - на образование
  • Томислав Дончев - вицепремиер + министър на иновациите и растежа
  • Георги Тахов - на земеделието (министър при Димитър Главчев)
  • Атанас Запрянов - на отбраната (министър при Димитър Главчев)
  • Жечо Станков - на енергетиката
  • Георги Георгиев - на правосъдието
  • Георг Георгиев - на външните работи
  • Валентин Мундров - на електронно управление (министър при Димитър Главчев)
  • Мирослав Боршош - на туризма
  • Петър Дилов - на икономиката
  • Гроздан Караджов - вицепремиер + министър на транспорта
  • Силви Кирилов - на здравеопазването
  • Мариан Бачев - на културата
  • Борислав Гуцанов - на труда и социална политика
  • Иван Иванов - на регионалното развитие
  • Манол Генов - на околна среда и водите
  • Иван Пешев - на младежта и спорта

В сряда новото управляващо мнозинство подписа два документа – споразумение за управление, което е между трите формации в коалиционния формат на властта, и приложение, чрез което се гарантира подкрепата на „Демокрацията, права и свободи-ДПС” в парламента.

Според подписаните документи всички решения на мнозинството зад кабинета "Желязков" ще се взимат чрез нов орган - така нар. "Съвет за съвместно управление".

В него ще участват по трима членове от ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица” и „Има такъв народ”, както и двама от ДПС-ДПС. Това означава, че хората около Ахмед Доган ще имат право на глас при взимането на всички управленски решения.

По време на дебата преди гласуването на кабинета лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов заяви, че правителството започва живота си "с две предателства, които ще завършат с две погребения - на БСП и ИТН". Според него избирателите на тези две формации са били излъгани и на следващите избори ще потърсят алтернатива в лицето на неговата партия.

Радостин Василев от МЕЧ обяви кабинета за "правителство на абсолютната безпринципност".

Любен Дилов от ГЕРБ-СДС защити новата коалиция и заяви, че кабинетът е "плод на едно държавническо решение на Бойко Борисов". "След 4 години свободно падане, някой трябва да се опита в името на България да направи кабинет", заяви Дилов.

От "Продължаваме промяната - Демкоратична България" дадоха заявка да бъдат "конструктивна, силна и критична опозиция".

Николай Денков припомни, че това е осмият опит на Бойко Борисов и ГЕРБ да състави кабинет, който струва на държавата много.

"Всички българи имаме нужда от редовно правителство, затова ще следим неговите действия. Ще бъдем конструктивна опозиция", заяви Денков и посочи някои от сферите, които са от ключово значение за ПП-ДБ.

  • приемане на балансиран бюджет с реалистични параметри,с дефицит 3% и до 40% от БВП разходи
  • ръст на доходите, включително увеличаване на заплатите на учителите, лекарите и здравните специалисти
  • довършване на реформите по ПВУ, за да се освободят милиарди европейско финансиране за България.

Надежда Йорданова от ПП-ДБ допълни, че формацията ще следи всяка стъпка на кабинета за това дали спазва поетите ангажименти и ще се противопоставя на всякакви корупционни практики.

Още по темата:

Кирил Петков: Не съм сигурен, че "ДПС-Ново начало" ще бъде опозиция

Кабинет ще има: Желязков представи новите министри и как ще управлява коалицията

Бойко Борисов (вдясно) и Росен Желязков Няколко първи впечатления от бъдещия кабинет

Важно днес

Тръмп обеща „много голяма новина“ в обръщение към нацията тази вечер

Очаква се речта да бъде посветена на изборите през 2020 г.

19:44 - 16.07.2026
Важно днес

Ива Митева се връща във властта – ще бъде зам.-министър на транспорта

Тя е поредният бивш кадър на ИТН, който получава пост в кабинета на Румен Радев

18:47 - 16.07.2026
Живот

Франция легализира евтаназията след години дебати

Решението беше одобрено от Националното събрание с 291 гласа „за“ и 241 „против“.

18:17 - 16.07.2026
Важно днес

Осъдиха на 12 години затвор Джовани Кастелучи за срутването на моста „Моранди“ в Генуа

При трагедията през август 2018 г. загинаха 43 души.

18:05 - 16.07.2026
Политика

Депутатите връщат машинния вот преди изборите за президент наесен

На първо четене бяха приети проектите на партията на Радев, ДБ и ПП

16:33 - 16.07.2026
Живот

„Капка живот за гората“: 12 000 дървета ще възстановят опожарена местност в Пирин

Кока-Кола ХБК България, Фантастико, Югозападното държавно предприятие, Националната асоциация на доброволците и хиляди потребители обединяват усилия в залесяването на 25 декара унищожен горски терен

16:01 - 16.07.2026
Важно днес

Дуа Липа нарече „вдъхновяващи“ протестите в Албания срещу курорта на Джаред Къшнър и Иванка Тръмп

Поп звездата от албански произход подкрепи протестите

16:01 - 16.07.2026
Важно днес

Милиардите в "Автомагистрали" ще се управляват от хора на Радев и ... ГЕРБ

Промените вече са вписани в Търговския регистър и ще останат в сила до провеждането на нов конкурс

15:47 - 16.07.2026
Бизнес

Лидл България със злато и бронз от Stevie Awards 2026 - Оскарите на бизнеса

Лидерът в ритейла бе отличен като работодател на годината и за изключителни постижения в развитието на умения

15:46 - 16.07.2026