Бившият зам.-кмет на Варна Диан Иванов, който оттегли показанията си срещу Благомир Коцев, все още не е разпитан от прокуратурата.
Това съобщи самият той в профила си във Facebook два месеца след акцията Комисията за противодействие на корупцията и ГДБОП във Варна.
На 16 юли Иванов съобщи, че е депозирал заявление пред софийската градска прокуратура, че оттегля показанията си, защото са били взети под натиск и е готов да бъде разпитан пред съдия в присъствието на адвокат.
Впоследствие постът му беше изтрит.
"Не от мен и поради причина, която остава неясна за мен и до днес. Ако това е направено от органи или институции – защо нямам нотификация от Фейсбук? Ако е от органи на власт – кои са те и защо? Допускам, че причината е информацията, която в такива показания бих предоставил за действията на КПК и ГДБОП.
Множество неправомерни действия, включително в дома ми, където беше непълнолетното ми дете с няколко негови приятели – деца, изправени пред над една дузина въоръжени служители на ГДБОП и КПК, сами, без родители", написа Иванов, който два месеца по-късно отново "проговори" с публикация в социалните мрежи.
До момента обаче Иванов не е бил търсен, казва самият той, като твърди, че "не се е крил и през цялото време е бил в дома си".
По думите му, непосредствено след като оттегля показанията си пред Софийската градска прокуратура (СГП), е получил заплаха за живота си.
"Предстои ново разглеждане на мерките за неотклонение и поради тази причина публикувам настоящото, с риск и този пост да бъде свален. Когато и да изчезне това съобщение, се надявам достатъчно хора да са го прочели", написа Иванов, като публикува и въпросното заявление за оттегляне на показанията си срещу Коцев от 16 юли.
Кметът на Варна беше задържан след продължили часове обиски на дома и кабинета му и продължава да бъде в ареста.
Диан Иванов беше основен свидетел по делото, което се води срещу кмета на Варна Благомир Коцев, двама общински съветници от ПП-ДБ и бизнесмен.
До май 2025 г. той беше и заместник на Коцев по правните въпроси, но обяви напускането си от общината по "здравословни причини".
Преди това двамата са работели в екип и в Областната администрация на Варна, докато Благомир Коцев я ръководи в мандата на кабинета на Кирил Петков. Диан Иванов е бил и семеен адвокат на кмета на Варна.
По време на делото за мярката за неотклонение на Благомир Коцев стана ясно, че Диан Иванов е подкрепил основните твърдения на свидетелката Пламенка Димитрова.
Тя се жалва от изнудване с искане на подкуп, за да получи обществена поръчка - в крайна сметка така и не я печели, а накрая губи и обжалванията пред КЗК и съда.
Сигналът за предполагаемия подкуп е подаден след провала на водените от нея дела срещу община Варна.
Димитрова е комуникирала с Диан Иванов за корупционното искане, но досега Иванов не е привлечен като обвиняем по делото - именно защото свидетелства срещу кмета. Той обаче се отказва от показанията си, като заявява, че те са дадени "под натиск от служители на Комисията за противодействие на корупцията".
Бизнесдамата със сигнала срещу Благомир Коцев живее с бивш полицейски шеф във Варна
Адвокатът на Коцев: Показанията на Диан Иванов са дискредитирани – няма как да остане като свидетел
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: