Директорът на Смолянския театър е обвинен за присвояване на 580 000 лв.

Директорът на Смолянския театър Румен Бечев е бил разпитан в Икономическа полиция - Пловдив и късно снощи е освободен.

Днес по обед той отново е призован - този път в Окръжната прокуратура.

Повдигнато му е обвинение за присвояване на 580 000 лв. и е с мярка за неотклонение "парична гаранция" 15 000 лв. Бечев сътрудничи на разследването - факт, който прокуратурата е отчела за по-ниската сума на гаранцията.

Според информация от прокуратурата в Пловдив - театърът също е разписвал големи суми пари като заплати и допълнителни материални стимулирания в размери между 13 800 и 14 000 лв. на човек през август и септември.

Наети са били 41 души, които не са имали отношение към работата на самия театър, а само са прехвърляли парите на посредниците.

Кой е бил крайният получател на сумите - прокуратурата все още не знае.

Малко преди Бечев да бъде разпитан от Министерството на културата съобщиха, че не само Разградският, но и Смолянският театър е източван през бюджета за заплати - това се твърди на базата на резултати от нова проверка.

Установени са "сериозни нарушения от ръководството" на театъра, като се "повтаря схемата, разкрита в Театрално-музикалния и филхармоничен център - Разград".

Според прокуратурата - служителите в разградския център са получавали около 900 - 1100 лв. месечно възнаграждение преди Левон Маукян да стане техен директор.

След встъпването му в дъжност заплатите са вдигнати с "няколкостотин лева".

Фиктивните работници, които били наемани като "промоутъри", са получавали още по-високо възнаграждение от 2800 - 3000 лв., а бонусите за няколко дни работа са стигали до 25 000 лева на човек.

За театъра в Разград беше установено, че над 40 души са били назначени на фиктивни договори и са получавали необяснимо високи заплати, а общата сума на предполагаемата щета е почти 1 млн. лв. Арестуван, а след това пуснат под гаранция срещу 50 000 лева е диригентът и директор на културния център Левон Манукян.

Манукян обжалва размера на гаранцията и иска да бъде пуснат с най-леката мярка подписка.

Предполагаемото източване на двата театъра е ставало през посредническа фирма, с която и директорът в Смолян Румен Бечев потвърди, че е работил - но без да знае, че е замесена в измама.

Според Министерството на културата сумата на изтеклите средства от Родопския драматичен театър е "идентична на тази, по която е повдигнато обвинение на директора на Разградския културен институт".

Проверките продължават. Поетапно ще се проверят всички държавни културни институти в областта на сценичните изкуства, както и ще бъдат извършени вътрешни проверки на всички звена, съобщават от Министерството на културата.


"Да стопим минусите" или как културата може да е касичка без отчет

Найден Тодоров: Измамата в Разград е удар за целия културен сектор


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Осъденият за конфликт на интереси ректор на Техническия университет се връща като зам.-ректор

Проф. Кралов ще отговаря за учебната дейност, акредитацията и академичния състав. 

18:38 - 31.03.2025
Важно днес

Проверяват 9 кораба за разлив на мазут във Варна

Морска администрация“ проверява девет кораба

17:19 - 31.03.2025
Живот

От рок звезда до убиец – случаят Бертран Канта и мълчанието, което уби два пъти

Нов документален сериал на Netflix връща фокуса върху убийството на Мари Трентинян

17:00 - 31.03.2025
Кариерен (ре)старт

Куриерът, който оправи авария заедно с клиент на Glovo

Или какво може да ти се случи в рамките на 12 000 доставки за 2 години)

16:47 - 31.03.2025
Кино и сериали

Сагата Блейк Лайвли vs. Джъстин Балдони става документален сериал

Проектът идва въпреки че съдебният казус дори не е стигнал до разглеждане

15:45 - 31.03.2025
Политика

Кремъл, Орбан, Салвини, Вилдерс: Гневните реакции след присъдата на Льо Пен

В самата Франция реакциите са разнопосочни

15:45 - 31.03.2025
Важно днес

Майката на европрокурор Георгиева получила сърдечен арест. Прокуратурата не откри данни за насилие

Огън от цигара или печка запалил дома на 75-годишната жена в село Беглеж

15:40 - 31.03.2025
Бизнес

Пазарите се сриват в очакване на новите мита на Тръмп

Търговската война на американския президент доведе най-лошия месец за фондовите пазари от 2022 г. насам

15:33 - 31.03.2025