Ахмед Доган стана протестър Снимка: © Screenshot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Новината е обновена в 15:45 на 5 октомври 2024 г.


Почетният председател на ДПС Ахмед Доган, който от години страни от публични изяви, се появи на протест в защита на арестувания депутат Джейхан Ибрямов.

Въпреки дъжда негови привърженици също се включиха в протестното шествие пред Триъгълника на властта. Втори протест, ръководен от кандидат-депуттата Николай Бареков, се проведе пред сградата на Съдебната палата. Там днес се разглеждаше искането на прокуратурата за постоянен арест на Ибрямов. Заседанието се проведе при закрити врата заради информация, свързана с обекти на Министерството на отбраната. В крайна сметка съдът реши да остави Ибрямов в ареста.

Доган беше посрещнат бурно от протестиращите с възгласи "ДПС". Той застана до съпругата на Ибрямов - Биршен, която вече втори ден е в гладна стачка. Изявата на почетния председател е изненадваща, тъй като от години не се е включвал в подобни акции.

Доган изнесе кратка реч пред събралите се негови симпатизанти и изрази пълна подкрепа към задържания народен представител. Той подчерта, че демокрацията в страната е нарушена, затова привържениците му трябва да направят "всичко възможно", за да си я върнат.

"Дойдох да подкрепя тази смела жена (Биршен) и нейния съпруг Джейхан. Давам клетва пред вас, че ще направя това предизвикателство наша сила. Наш дълг е да защитим демокрацията и справедливостта, те са нарушени. Това е основната ни цел!", заяви той.

Думите на лидера предизвикаха бурни скандирания "Нас не ни е страх" и "Свобода", а в края на изявата му Доган символично пусна бели гълъби в небето.

Кандидат-депутатът от листите на "Алианса за права и свободи" (ДПС-Доган) засега остава в ареста. Той е оттам от сряда, когато беше хванат с белязани 100 хил. лв. Разследването срещу него е във връзка с обвинения, че политикът е член на група за данъчни престъпления и пране на пари.

Основният свидетел по делото е Мирослав Тодоров, с когото Ибрямов се познава от години. Държавното обвинение твърди, че кандидат-депутатът поискал 200 000 лв. от Тодоров с обяснението, че му трябват за купуване на гласове. В замяна той обещал да му съдейства за получаването на обществени поръчки в Министерството на отбраната. Самият Тодоров е обвиняем по друго дело за източване на милиони левове данъци.

Важно днес

bTV не видя нищо нередно в забраната на събеседници, но осъди теча на информация от нюзрума

Асен Иванов потвърждава, че е забранил участието на Мартин Атанасов

21:35 - 09.07.2026
Важно днес

Демерджиев заминава за САЩ по покана на Марко Рубио, ще говори с OFAC за "Магнитски"

Вътрешният министър има уговорени срещи, свързани със санкциите по “Магнитски”

19:49 - 09.07.2026
Важно днес

НЗОК се срещна Мартин Атанасов и му даде съвети за “по-коректно” тълкуване на данните

И здравното министерство извика младежа заради данните в "Диагноза България"

18:35 - 09.07.2026
Спорт

Синът на легендата Лейтън Хюит победи Димитър Кисимов на Уимбълдън

Българският тенисист отпадна в турнира за юноши

18:12 - 09.07.2026
Важно днес

Димитър Стоянов: България няма да наложи вето на новите санкции срещу Русия

Но все така има "резерви" и иска да спаси патриарх Кирил и Вагит Аликперов от ограничения

18:08 - 09.07.2026
Важно днес

ГЕРБ иска забрана на социалните мрежи за деца, за да бъде "държавата щит"

Всички родители ще влизат в държавно приложение, което ще удостоверява възрастта

17:08 - 09.07.2026
Важно днес

Стоян Мавродиев се връща в България - Сърбия разреши екстрадиция

Бившият банкер е обявен за издирване от 2024 г.

16:10 - 09.07.2026
Кино и сериали

AI анимация претендира да разказва историята на Васил Левски "по нов начин"

Двама рапъри стоят зад продукцията, чийто трейлър вече предизвика остри реакции

16:00 - 09.07.2026
Важно днес

Федерален съд разпореди на Тръмп да плати $5 млн. за сексуално посегателство

Парите са за писателката Е. Джийн Каръл по случай от 90-те години

14:49 - 09.07.2026