Точно преди началото на лятната ваканция на Народното събрание - депутатите се разбързаха да решат проблема с ниските заплати на младите лекари, а специализантите излизат на нов протест.
Очаква се той да се проведе в понеделник, 28 юли.
"През последните два месеца научихме много - за институциите, за съсловните организации, за хората, за пациентите сред тях, за лъжата, полуистината, вярата и смелостта. За нас 28 юли е символната дата, на която обещанията проблемите в сектора да се решат, се отлагат за есента и се обличат в скромните дрешки на спестяването, защото за протестиращите в сектора пари отново няма", казват организаторие от "Бъдеще в България".
Какви са някои от основните искания специализантите:
- Основото месечно трудово възнаграждение да не е по-малко от 150 на сто от средната брутна заплата за страната за последните 12 месеца
- Обновяване на болничните условия с цел по-добра грижа, лечение и диагностика за пациентите
- Въвеждането на ясни механизми за контрол върху разходването на средствата за персонал в болниците
- Създаването на механизъм за годишно повишаване на възнаграждението при повишаване на квалификацията
- Засилен контрол относно отчитането на реално изработените часове в лечебните заведения и определяне на по-високо заплащане на нощния труд за лекари и специализанти
Опит за намиране на решение в последния момент се прави едновременно от управляващото мнозинство и от опозицията.
Три отделни законопроекта със сходни идеи (но с ключови разлики) бяха приети на първо четене в последния работен ден на седмицата преди протеста.
Какво предлагат ГЕРБ, БСП и ИТН:
-
Основно месечно възнаграждение на персонала в болниците да е не по-малко от предвиденото в действащия колективен трудов договор (какъвто в момента няма)
-
При липса на сключен колективен трудов договор - то да е не по-малко от заложеното в последния, като се индексира с процента на увеличението на средната брутна работна заплата
-
Директори на болници, които не спазват изискванията за заплащанията на лекарите да се глобяват с 15 000 лв. и 30 000 лв. при повторно нарушение. Наказания се налагат и на контролните органи в болниците, ако допуснат нарушения.
Какво предлага ПП-ДБ:
- Основно месечно възнаграждение на лекар без специалност и магистър-фармацевти без специалност да е не по-малко от 150% от средната брутна заплата за страната за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на НСИ.
- Това се очаква да бъде наложено като принцип и върху частни болници с финансиране от НЗОК.
- За медицински сестри, акушерки, асистенти, зъботехници, помощник фармацевти - поне 120% от средната брутна заплата за страната
- Допълнителното възнаграждение за преминати форми на продължаващо обучение - не по-малко от 1% от основното месечно трудово възнаграждение за всяка година, а за придобита допълнителна професионална квалификация - не по-малко от 5%
- Съотношението на максимално и минимално брутно трудово възнаграждение на медицинските специалисти в болниците да е не повече от 10 към 1. В тази сума влизат и всички допълнителни възнаграждения освен основната заплата.
- Наказанията за ръководителите на болниците, които не заплащат трудовите възнаграждения по закон, са сходни като тези при ГЕРБ.
Какво предлага "Възраждане":
-
Основно месечно на лекар без специалност и магистър-фармацевт без специалност да е не по-малко 150% от средната брутна, последните две тримесечия на предходната година и първите 2 тримесечия на текущата година.
-
При медицинските сестри, акушерките и др. - не по-малко от 140% от средната брутна заплата за страната
-
Сходно с това на ПП-ДБ предложение за баланс 10 към 1 между максималните и минималните заплати на медицинските специалисти в болниците. С добавка: за хабилитираните специалисти може да е не повече от 15 към 1.
"Сега" обръща внимание, че политическият консенсус за повишение на заплатите явно е налице - но няма никаква яснота колко ще струва увеличението и как ще се приложи.
Министерството на здравеопазването не приема опозиционните проекти, защото те засягат само специализантите и медицинския персонал, а не лекарите със специалности, които може да се окажат без индексация.
Предложенията на мнозинството до голяма степен запазват сегашния модел, който явно не работи.
Последният колективен трудов договор в сектор "Здравеопазване" е от 2022 г. и изтече през 2024 г., а и досега има лечебни заведения, които не спазиха минималните прагове за заплатите.
Комитетът зад протеста на младите лекари не приемат този вариант, защото го смятат за неработещ: "Няма да доведе до практическо приложение на промените, а ще остане в сферата на декларативната готовност на държавата".
Протестът е насрочен за 18 ч. на 28 юли пред сградата на Народното събрание.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: