Носителят на "Оскар" Джон Войт - баща на Анджелина Джоли - е един от малкото симпатизанти на Доналд Тръмп в Холивуд.
Сега Войт се оказа в центъра на нова културно-политическа буря като съавтор на план, озаглавен "Да направим Холивуд отново велик".
Актьорът твърди, че американската филмова индустрия се намира в критично състояние.
Според него, ако не се предприемат спешни мерки, тя рискува да повтори съдбата на Детройт – емблематичен американски индустриален град, който след десетилетия на разцвет изпада в икономически упадък заради изнасяне на производството и масова загуба на работни места.
Ако тази тенденция в киното не бъде овладяна, Съединените щати ще загубят не просто пазарен дял, а културна мощ и препитанието на хиляди професионалисти зад кадър.
Проектът на Войт се появи на бял свят точно когато Тръмп шокира Холивуд с идеята си за 100% мита върху всички филми, заснети извън САЩ.
Войт защитава спорната мярка, която вече предизвика множество реакции в индустрията – предимно критични и скептични.
Собствената му идея за наказателни тарифи е малко по-различно. Той предлага ставката да не се прилага към всички филми, а към продукции, които са получили възможност да се снимат в САЩ и са предпочели да се изнесат в чужбина заради външни финансови стимули.
Тарифата, според идеята на Войт, трябва да е 120%, но само върху стойността на данъчните облекчения, които съответното студио е получило в съответната чужда държава - било то Канада, Унгария, Австралия, Великобритания и др.
Версията на Тръмп - поне това, което се разбираше от съобщението му - предвиждаше 100% такса върху цялата продукция, без да се разбере как точно ще се обмитява въпросния филм.
„Гримьори, дизайнери, оператори остават без работа, защото студията снимат в чужбина и наемат местни екипи. Всяко студио знае как да се възползва от данъчните облекчения, които другите страни предлагат, и това им спестява десетки милиони. Ние казваме: дайте тези условия и тук. Но истината е, че на нас ни трябва нещо повече – трябва да бъдем отново конкурентни", казва Войт.
Какво още предвижда планът му:
- 10% федерална данъчна отстъпка за филмови и ТВ продукции – допълнение към вече съществуващите щатски стимули там, където ги има;
- „Културен тест“ за данъчни облекчения по подобие на съществуващото правило в британското кино – в случая със САЩ трябва да се докаже, че продукциите трябва да допринасят за американската култура;
- Възстановяване на забраната за големите телевизии и стрийминг платформи за ексклузивно притежание или разпространение на праймтайм съдържание, което сами са произвели - т.нар. fin-syn правила съществуват между 70-те и 90-те години с цел да се премахне монополът на трите големи телевизионни мрежи NBC, CBS и ABC върху всички приходи от излъчвания и реклами.
Ако това правило се върне отново, ще засегне директно платформи като Netflix, Amazon, Disney+ или Max, които инвестират мощно в собствени оригинални филми и сериали като част от платени стрийминг каталози.
Директорът на Nu Boyana Ярив Лернер: Абсурдно e един филм да се обвърже с конкретна държава
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: