Една история на успеха. Lenovo празнува 40 години в крак с бъдещето Снимка: © Lenovo

Малко компании могат да заявят, че почти всеки човек знае за тях. Още по-малко пък могат да се похвалят, че почти всеки е използвал техен продукт по един или друг начин.

40 години след основаването си в прашен офис в Пекин, Lenovo е една от тези компании.

Днес Lenovo е най-големият производител на компютри и една от 20те най-големи технологични компании в света, която е част от Fortune Global 500.

Компанията присъства на 180 пазара и предлага най-богатото портфолио от технологични продукти в света.

То включва изключително разнообразие от потребителски устройства като компютри, периферия и смартфони, но и интелигентни решения за организациите, които комбинират хардуер, софтуер и услуги, които да помогнат за развитието на бизнеса им.

Това са както сървъри, така и решения за съхранение на данни и цялостна технологична инфраструктура за организации от всякакъв мащаб.

Пътят до това Lenovo да е една от най-големите технологични компании започва през 1984 г. IBM тъкмо са пуснали Portable PC - първия си компютър, който наричат "преносим", но тежи 13.6 кг..

А в Пекин Лиу Чуанджи и десет инженери основават компанията Legend.

С капитал 200,000 юана или 25,000 долара, компанията първо опитва да внася телевизори в Китай, но това не се оказва успешно. Затова и много бързо екипът се пренасочва към дистрибуцията на компютри, а още година по-късно създава първата карта с китайски символи, която позволява на компютрите да обработват китайски език.

Това се превръща в първата от поредица разнообразни иновации, които дърпат Lenovo постоянно напред.

През 80-те компанията продължава да расте и наема млади инженери, които разработват собствени технологии. Благодарение на това през 1990 г. се появява първият компютър с бранда Legend, като компанията разработва и хардуер, с който компютрите на IBM вече могат да обработват китайски символи. Към този момент IBM е пазарен лидер в Китай, но това е напът да се промени.

Първият предвестник за глобалните успехи на Lenovo е излизането на компанията на фондовата борса в Хонг Конг през 1994 г. Компанията набира 30 млн. долара, които инвестира в производството и развойната си дейност и откриването на офиси в Европа, Австралия и Северна Америка.

Само две години по-късно Lenovo вече е пазарен лидер в Китай, а до края на хилядолетието затвърждава позицията си с някои от най-успешните устройства в страната. Едно от тях е компютърът Tianxi, който има специален бутон за връзка с интернет. С него компютърът отваря браузър и директно създава телефонната връзка, нужна за връзка с интернет.

Неспирният ръст и иновации мотивират Legend да смени името си през 2003 г. Новото име е комбинация от историята на компанията в сричката Le- и концепцията за ново начало -novo.

В началото на века Lenovo прави серия придобивания, като най-същественото е покупката на PC дивизията на IBM, включително и бранда ThinkPad през 2005 г.

Това е стъпката, която поставя Lenovo твърдо на глобалния пазар и дава излаз на иновациите ѝ далеч отвъд границите на родния ѝ Китай.

Lenovo Think pad

В сферата на компютрите емблемата на тези иновации са лаптопите ThinkPad. И до днес те са известни със своята издръжливост и надеждност, както физически, така и по отношение на софтуерът. Червена точка в центъра на клавиатурата е иконичният TrackPoint, който в продължение на десетилетия е основен инструмент за най-различни професионалисти.

Част от тази традиция е ултратънкият и лек лаптоп ThinkPad X1 Carbon, който предефинира стандартите за преносими компютри. През 2021 г. пък се появява ThinkPad X1 Fold, който е първият в света сгъваем компютър.

Макар ThinkPad да е перлата в короната на Lenovo, иновациите не спират там.

Yoga са лаптопите, които през 2016 г. буквално променят идеята за това какво би могъл да прави един лаптоп. Тази серия е пионер при 2-в-1 устройствата и предлага гъвкавост и мултифункционалност, които са непознати преди това.

На пръв поглед серията Legion предлага мощни лаптопи и настолни компютри за геймъри. Това обаче са и устройствата, с които дигиталните творци, които се нуждаят от изключително висока производителност могат да разгърнат своята креативност.

LEnovo

Не по-малко важни са мобилните технологии, като Lenovo започва да произвежда мобилни телефони още през 2002 г., а през 2010 г. стъпва и на пазара на смартфони.

За няколко години Lenovo се превръща в един от пазарните лидери в Китай и започва да предлага продуктите си и извън страната. През 2014 г. компанията придобива Motorola Mobility от Google и в следващите години произвежжа един от най-харесваните бюджетни смартфони в цял свят.

Днес Motorola е третият най-продаван смартфон бранд в САЩ и един от пазарните лидери в Европа и света. Серията Razr пък е сред пионерите на пазара на сгъваеми смартфони.

Lenovo също разработва богат набор от умни устройства като интелигентни дисплеи, високоговрители и телевизори. Мощните сървъри и решения за съхранение ThinkSystem отключват разнообразни възможности за бизнеси с всякакъв размер.

Списъкът с продукти на Lenovo, чийто отзвук оттеква из целия свят може да продължи още дълго. Това само затвърждава културата на компанията, която е движещата ѝ сила в продължение на 40 години.

Lenovo ESG

Днес Lenovo гледа към бъдещето с оптимизъм. Компанията е силно ангажирана за устойчиво развитие, като предприема значителни стъпки в това да намалява въздействието си върху околната среда, като през 2022 г. обявява плана си за нулеви нетни емисии до 2050 г.

Естествено, плановете на Lenovo включват и разработката на още иновативни решения, които да отговарят на променящите се нужди на потребителите. Компанията се фокусира върху изкуствен интелект, 5G и други нови технологии, с които да оформя бъдещето на технологиите.

В крайна сметка обаче ключовото за успеха са хората. Затова и Lenovo е благодарна за продължаващото доверие и лоялност на своите клиенти, както и за тяхната подкрепа и обратна връзка, които ѝ помагат да оформи пътя си.

Присъединете се към Lenovo в честването на 40 години иновации. Споделете любимите си моменти, продукти или преживявания с Lenovo в социалните медии, използвайки хаштаг #Lenovo40. Нека празнуваме заедно!


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Харвард каза "не" на Тръмп, но свободата ще струва скъпо на университета

"Нито едно правителство не бива да диктува на един частен университет какво може да преподава"

19:32 - 16.04.2025
Важно днес

Асен Василев: Ако някой е писал доноси за Пеевски, е било при управлението на ГЕРБ

"Не мисля, че някой от България може да задвижи ръката на президента на Щатите"

18:37 - 16.04.2025
Важно днес

Как Борисов спря сделката за реакторите с Украйна, за да чака "Тръмп, Мъск и Бил Гейтс"

Украйна още няма официална информация за решението

17:19 - 16.04.2025
Важно днес

След тест на полиграф, Васил Терзиев назначи главния архитект на София

ПП се разграничи от решението на Васил Терзиев

16:54 - 16.04.2025
Живот

Започва 12-ият сезон на #steniskanabala – кампанията в подкрепа на студенти без родители

Общата сума, събрана през годините, вече надхвърля 710 000 лв.

15:36 - 16.04.2025
Важно днес

Даниел Митов обвини "Боец", че пречи на разследване за контрабандата в Пловдив с осветляването ѝ

Министърът изнесе рецитал по случая, но без възможност депутати да му задават въпроси

14:59 - 16.04.2025
Важно днес

Тече процедура по изваждане на Пеевски и Горанов от санкциите за корупция по закона "Магнитски"

Бойко Борисов обяви, че Пеевски не е корумпиран, но не се налага да влиза в коалиция с него

14:01 - 16.04.2025
Важно днес

Николай Ненчев осъди прокуратурата за 50 000 лева

Тя го съдеше, че е увредил интереса на Русия и загуби на всички инстанции

13:45 - 16.04.2025
Важно днес

Пътят на Украйна към НАТО е необратим според Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО се срещна с Володимир Зеленски и се размина със заявките на САЩ

13:02 - 16.04.2025