ЕК препоръча Босна и Херцеговина за членство в ЕС, но постави условия Снимка: © Getty Images

Европейската комисия препоръча Босна и Херцеговина да получи статут на кандидат за членство в Европейския съюз. Тя обаче ще трябва първо да "укрепи демокрацията" си и осъществи редица реформи в областта на правовата държава и борбата с корупцията.

"Вятърът на промяната отново духа в Европа и ние трябва да уловим тази инерция. Западните Балкани принадлежат към нашето семейство и трябва да го заявим много, много ясно", заяви в речта си председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

В годишния си доклад за разширяването на ЕС Комисията посочва, че Босна трябва да укрепи демокрацията, функционалността на държавните институции и върховенството на закона, да се справи с корупцията и организираната престъпност, да гарантира свободата на медиите и управлението на миграцията.

Търпението на някои страни от Западните Балкани в чакалнята на ЕС вече се изчерпва, а критиците на бавния темп на по-нататъшното разширяване на блока твърдят, че той оставя пространство за Русия и Китай да разширят влиянието си в региона.

Фон дер Лайен заяви, че противниците на ЕС гледат на Балканите като на "геополитическа шахматна дъска", която се опитва да "вбие клин между региона и останалата част на Европа".

ЕК каза, че пет други държави от Западните Балкани - Албания, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия - и Турция, които имат статут на кандидати, трябва да постигнат по-голям напредък в ключови реформи, включително в областта на върховенството на закона, борбата с корупцията и свободата на медиите.

Европейската институция призова Сърбия, която играе политически между Москва и Брюксел, "приоритетно да подобри" приспособяването си към външната политика на блока. Белград, която е кандидат-член за ЕС, все още не е наложила санкции срещу Русия. Комисията също така препоръча да се даде възможност за либерализиране на визовия режим на Косово - единствената европейска държава, която се нуждае от визи, за да пътува до западните страни.

Висшият дипломат на ЕС за външната политика Жозеп Борел коментира препоръката за кандидат-членство на Босна, като заяви, че руската инвазия в Украйна е подчертала важността на разширяването на Съюза и неговото геополитическо значение.

"То е дългосрочна инвестиция в мира, просперитета и стабилността на нашия континент", допълва той.

Този ход е важен етап за Босна и Херцеговина, която подаде молба за членство в ЕС още през 2016 г. Той идва на фона на подновения стремеж към разширяването на ЕС. През юни лидерите на блока предоставиха на Украйна и Молдова статут на кандидати.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

НС направи важни крачки към приемане на еврото и взе решение за ускоряване на процеса

Парламентът постави като цел 1 юли 2025 г. за приемане на еврото у нас

17:56 - 26.07.2024
Технологии

Vivacom навлиза ударно в света на гейминга с турнира „Game ON“

Популярни геймъри, техните фенове и специални гост-звезди влизат заедно в епичен сблъсък за награда от 15 000 лева

17:46 - 26.07.2024
Важно днес

Русия арестува бивш зам.-министър на отбраната и го обвини в корупция

Офицерът е един от най-дълго служилите служители в областта на руската отбраната.

17:25 - 26.07.2024
Важно днес

МОН предлага две по-дълги ваканции за учениците

МОН с предложение за ваканциите и неучебните дни през учебната 2024/25 г.

15:28 - 26.07.2024