Екокатастрофа заплашва Украйна, Русия порази две нефтобази и газопровод Снимка: © Getty Images

Украинските власти предупредиха за възможна „екологична катастрофа“, след като няколко експлозии са поразили нефтобази в близост до Киев и край Ровенки (Луганск). Взривен е и газопровод в Харков.

Огромен пожар се е разгорял в петролен склад на авиобаза Василков, на около 30 км югозападно от украинската столица Киев. Край базата е имало две експлозии, а районът е бил сцена на тежки битки между руските и украинските военни, обявиха властите в Киев.

Местното летище е ключово за битката за столицата. Там сраженията продължават и затова пожарникарите не успяват да изгасят огъня от нефтобазата.

Държавната служба за специални комуникации и защита на информацията предупреди, че експлозиите, при които са се образували гъсти облаци, може да причинят „екологична катастрофа". Службата посъветва жителите да покрият прозорците си с мокри кърпи или плат и да не ги отварят.

Кметът на града Наталия Баласинович потвърди във видеосъобщение в социалните мрежи, че гори петролно хранилище в село Крячки. По думите й, летището също е обстрелвано с балистична ракета, но остава под контрола на Украйна.

Украинската агенция УНИАН съобщи, че руските войски са взривили и газопровод в Харков, в района Даниловка.

Според главния прокурор на Украйна Ирина Венедиктова - руските сили не са успели да завземат втория по големина град Харков, където се водят ожесточени боеве.

Руските военни обаче са навлезли в Харков. Ръководителят на Харковската областна администрация Олег Синегубов заяви, че леки военни автомобили вече могат да се видят по улиците на града. Той призова жителите да се прикрият. "Не напускайте убежищата! Въоръжените сили на Украйна елиминират врага. Молим цивилните граждани да не излизат на улиците", каза Синегубов.

По данни на службите за спешна помощ са били атакувани жилищни райони в града. Съобщава се, че една жена е загинала, а десетки са били евакуирани от девететажна сграда.

Междувременно гори и нефтобаза в Ровенки, който се намира на територията на Луганска област. Там са подпалени 200 тона дизелово гориво и администрацията евакуира жителите.

Украинските власти съобщават същевременно за над 200 цивилни жертви на военните действия. След третия ден от атаките на територията на страната в Украйна са навлезли 75 000 руски военни.

Южният град Нова Каховка е превзет от руските войски, съобщи тази сутрин кметът на града. Най-малко 6 цивилни са загинали в град Охтирка, Североизточна Украйна.

Москва е наредила на войските си да настъпят от всички посоки. Това се случва в отговор на санкциите за изваждане на няколко руски банки от международната разплащателна банкова система SWIFT.


Западът официално обяви изключването на няколко руски банки от SWIFT


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Туристически дестинации в Европа се борят с нови пожари - хиляди са евакуирани

Опасна гореща вълна и нови пожари бушуват в популярни дестинации като Гърция, Турция, Италия, Испания и Португалия

17:50 - 12.08.2025
Важно днес

Задържан за корупция главен инспектор от НАП се размина със затвора

Върховният касационен съд замени ефективна присъда с условна за главен инспектор от НАП

16:50 - 12.08.2025
Кино и сериали

"Рамбо" се завръща с млада звезда на мястото на Силвестър Сталоун

Този път Силвестър Сталоун не е поканен да участва в легендарната си роля

15:53 - 12.08.2025
Важно днес

Военни обезвредиха руски дрон, изплувал на брега в Созопол

"Орлан 10" е открит на плажа "Харманите" в Созопол

15:38 - 12.08.2025
Политика

Лоялен съмишленик на Тръмп сменя уволнената заради "лоши данни" директорка на Бюрото по статистика

Икономист от близък до Тръмп мозъчен тръст застава начело на статистическата агенция

15:30 - 12.08.2025
Живот

Обувките, които сякаш бягат вместо теб

Тестваме новият модел на ASICS

14:40 - 12.08.2025