Елеонора Митрофанова се появи зад гърба на Радев по време на речта му за Съединението Снимка: © Нова ТВ

Посланикът на Русия Елеонора Митрофанова изненадващо се появи сред официалните гости на тържествената заря-проверка в центъра на Пловдив навръх Деня на Съединението - 6 септември.

Митрофанова изслуша речите на президента Румен Радев и кмета на града Здравко Димитров рамо до рамо с тях, митрополит Николай, президента (1997-2002) Петър Стоянов и др. на площада пред паметника на Съединението.

Кадрите от националните телевизии показват как тя стои на първа линия сред почетните гости, докато Румен Радев приема почетния строй. Когато той се качва по стълбите към паметника, служител на НСО се премества точно между Митрофанова и него, така че посланикът на Русия остава зад гърбовете на политиците по време на речите им.

По-късно тя отново се позиционира директно зад Радев, докато всички коленичат в памет на загиналите за свободата на България.

Тържествената заря-проверка на 6 септември 2022 г. в Пловдив - официалните гости

При поднасянето на венците пред паметника говорителите съобщиха, че един от тях е от Посолството на Руската федерация в България.

В кадрите, които БНТ излъчваше, лицето на Елеонора Митрофанова се вижда за кратко в долния ляв ъгъл само докато кметът на Пловдив държеше реч. Близките планове на Радев бяха заснети в полупрофил, така че присъствието на руския посланик изобщо не се забелязваше.

Елеонора Митрофанова зад гърба на служител от НСО

6 септември е един от големите празници за българската държавност, за които обаче Русия не само няма никакъв принос - а напротив, тя не подкрепя акта на Съединението от 1885 г.

Това е първата поява на Елеонора Митрофанова на официална държавна церемония в България от началото на войната в Украйна.

Митрофанова сама реши да положи цветя на връх Шипка на 3 март, а отношенията ѝ с кабинета на Кирил Петков се влошаваха до последно.

През август тя отново посети Шипка, след като приключиха официалните чествания на 145-тата годишнина от боевете по време на Руско-турската война.

Не е ясно по чия покана Митрофанова е дошла в Пловдив, който също чества своя празник като град на 6 септември.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

В ГЕРБ заговориха за кабинет с премиер Борисов и Пеевски като вицепремиер. Тома Биков отрече

Тома Биков отрича в ГЕРБ да е обсъждана идеята за кабинет начело с Бойко Борисов

12:02 - 10.12.2023
Важно днес

Дизайнът на "златната арка" в София бил сменен заради липса на пари. Авторите признаха "несъвършенството" му

Един от авторите на "златната арка" признава, че не знае откъде се е появило червеното килимче

10:53 - 10.12.2023
Важно днес

Институциите ще бъдат сезирани за 15-годишен, шофирал в София с родителите си

Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) ще бъде сезирана за случая

10:17 - 10.12.2023
Живот

Коледната картичка на Уилям и Кейт отбелязва нова глава в живота на семейството

Двойката позира с децата, Джордж, Шарлот и Луи.

10:00 - 10.12.2023
Живот

Какво символизира Peach Fuzz - цветът на Pantone за 2024 г.

Peach Fuzz е избран на фона на глобалните конфликти и безкрайните източници на стрес.

09:52 - 10.12.2023
Важно днес

Радев, Вучич и Алиев откриха газовата връзка със Сърбия, която ще "промени енергийната карта на Европа"

Пускането на интерконектора се случва на фона на предизборна кампания в Сърбия и шпионски скандал

09:26 - 10.12.2023
Важно днес

Австрия е готова на отстъпки за ветото си срещу България за Шенген, но с условия

Австрия е готова да разхлаби ветото си за Шенген

09:00 - 10.12.2023
Живот

Романът "Времеубежище" на Георги Господинов ще се изучава в New York University

"Времеубежище" ще бъде изучавам в курса на университета "Романът днес".

18:24 - 09.12.2023