Европейският парламент (ЕП) призна за геноцид изкуствения глад в Украйна, предизвикан от съветския режим през 30-те години на миналия век. Това стана чрез резолюция, която беше подкрепена от общо 507 депутати.
В гласуването обаче не се включиха 9 от 17-те български евродепутати. От вота отсъстваха всички представители от БСП, заедно с Емил Радев и Ева Майдел (ЕНП/ГЕРБ), Андрей Слабаков (ЕКР/ВМРО) и Илхан Кючук (ОЕ/ДПС). Само последният имаше предварително посочена причина за отсътствието си - Кючук участваше в срещата на европейските лидери от Алианса на либералите и демократите в Европа, на който той е съпредседател.
Това не е първият път, в който българските социалисти в Страсбург с действията си изразяват подобна позиция. През ноември Европейският парламент прие резолюция, с която призна Русия за държава спонсор на тероризма, но тогава те гласуваха с "против" решението.
С последното си писмено решение европейският законодателен орган призовава Русия да "признае официално Гладомора и да се извини за тези престъпления". Той също така призова "всички страни и международни организации, които все още не са признали Гладомора за геноцид, да го направят".
Гладът, известен като Гладомор, настъпва през 1932-33 г. Той е в резултат на действията на съветското правителство, водено тогава от Сталин, което насилствено принуждава украинските селяни да се присъединят към колективните стопанства, като същевременно реквизира зърното и другите им хранителни продукти.
Така районът не може да получава зърно за прехрана, докато не изпълни наложените задължителни доставки към съветската държава. Това е почти непосилно за работниците и така на практика започва масов глад, от който умират до 9 млн. души. Случилото се е пряк резултат от политиката на Сталин.
Украинците смятат тази част от историята си за акт на геноцид, целящ унищожаването на украинските фермери. Заедно с Украйна още 16 други държави официално признават Гладомора за геноцид.
Резолюцията на ЕП идва в момент, когато Русия продължава непровокираната война в Украйна, която започна през февруари. В началото на конфликта, Москва набеляза украинските складове за зърно и блокира украинския износ в Черно море. Действията ѝ бяха разтълкувани като начин да използва храната като оръжие в стратегията си за войната.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: