Делегациите на Украйна и Русия пристигнаха в Истанбул, където днес ще проведат пореден кръг от преговори. Това са първите преговори във формат „лице в лице“ от повече от две седмици. Основен приоритет за Киев в разговорите остава прекратяването на огъня.
Домакин на събитието e турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който откри преговорите с кратко слово. Малко преди да започне срещата, Ердоган е провел разговори и с руския олигарх Роман Абрамович, който също се появи в залата с руските и украинските представители само като наблюдател.
Перед началом российско-украинских переговоров бизнесмен Роман Абрамович переговорил с президентом Турции Реджепом Эрдоганом и членами делегаций pic.twitter.com/AYc5sEjAji
— РБК (@ru_rbc) March 29, 2022
Турция посредничи в разговорите между Русия и Украйна за втори път от началото на войната. На 10 март в Истанбул разговаряха външните министри на двете държави.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че страната му е готова да преговаря за неутралитет, ако с това се постигне мир. Неутралитетът обаче трябва да е гарантиран от трети страни и да бъде одобрен чрез референдум от украинците.
Украинският външен министър Дмитро Кулеба заяви пред националната телевизия, че Украйна няма да разменя „хора, земя или суверенитет“.
„Минимумът в програмата на преговорите ще са хуманитарните въпроси, а максимумът е постигане на споразумение за прекратяване на огъня“, каза Кулеба, цитиран от „Ройтерс“.
Зеленски даде интервю за руски медии, властите в Москва го забраниха
От своя страна, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че преговорите досега не са довели до съществен напредък, но е важно те да продължат лично.
Делегацията на Украйна в преговорите е водена от министъра на отбраната Олексий Резников и ръководителя на президентския кабинет Михаил Подоляк.
Когато двете страни преговаряха за последно лице в лице, Украйна обвини руския външен министър Сергей Лавров, че пренебрегва молбите за прекратяване на огъня в страната. Тогава Лавров каза, че спирането на военните действия не е на дневен ред.
Оттогава насам двете страни проведоха няколко видеоразговора и публично обсъдиха формула, според която Украйна може да приеме неутралитет. Нито една от страните обаче не отстъпва по отношение на териториалните изисквания на Русия, които включват анексирания през 2014 г. полуостров Крим, както и източноукраинската област Донбас, за която Москва настоява да бъде отстъпена на проруските сепаратисти.
Русия също настоява Украйна да се откаже от намеренията си за членство в НАТО – въпрос, по който президента Зеленски обяви, че е готов да направи компромис.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: