Европа приема учени, засегнати от съкращенията в САЩ Снимка: © Aix-Marseille Université

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


На фона на съкращения и идеологически натиск в САЩ, университети в Брюксел, Париж и Амстердам предлагат „научно убежище“ на изследователи, чиято работа е възпрепятствана от политиката на администрацията на Доналд Тръмп.

Обява за академични позиции в Белгия привлече вниманието с термини като „цензура“ и „политическа намеса“. Vrije Universiteit Brussel (VUB) откри 12 постдокторантски места, насочени към американски учени, които търсят алтернатива извън ограниченията, наложени в родината им.

„Виждаме го като наш дълг – да помогнем на колегите си от Америка,“ заяви ректорът на VUB Ян Данкаерт пред The Guardian. Университетът, основан през 1834 г. с мисия да защитава академичната независимост, днес предлага сигурна среда за изследователи, чиито проекти са замразени поради политически съображения.

Американската научна общност е изправена пред сериозни предизвикателства: съкращения в NASA (Националната аерокосмическа агенция на САЩ), в CDC (Центровете за контрол и превенция на заболяванията) и в NOAA (Националната океанска и атмосферна администрация), както и спиране на финансиране за изследвания, свързани с климата, общественото здраве и социалната справедливост. В отговор няколко европейски държави започнаха целенасочено да набират учени от САЩ.

В Париж институтът „Пастьор“ вече приема кандидати в области като инфекциозни болести и биомедицина. „Всеки ден получавам запитвания от учени – не само французи и европейци, но и американци, които вече не могат да работят свободно,“ казва директорката Ясмин Белкаид.

В Нидерландия Министерството на образованието обяви създаването на специален фонд за привличане на международни научни таланти, подчертавайки засилващата се мобилност на учените в променящата се геополитическа среда.

Френският университет Aix-Marseille също обяви нова програма под името Safe Place for Science, която само за две седмици е привлякла около 100 кандидатури – включително от Yale, NASA и Stanford. „Не искаме да отвличаме чужди учени,“ казва ректорът Ерик Бертон. „Но когато науката е застрашена, ние сме длъжни да реагираме.“

„Европа трябва да осъзнае историческия момент, в който се намира, и сериозните дългосрочни последици, които тази криза може да има,“ добавя той. „Трябва да отговорим достойно.“

Важно днес

Фотографът Михаил Заимов си отиде след тежко боледуване

Преди година той сподели, че се бори с коварен рак в напреднал стадий

21:49 - 26.04.2026
Важно днес

Тръмп и служители на администрацията са били целта на нападателя във Вашингтон

Мотивите на заподозрения за стрелбата все още се изясняват

17:18 - 26.04.2026
Важно днес

Емил Дечев потвърди, че заплахите срещу Георги Кандев са свързани с бившия главен секретар на МВР Светлозар Лазаров

Емилия Русинова също трябва да подаде оставка, заяви Емил Дечев

17:10 - 26.04.2026
Спорт

Сабастиан Сауе постави световен рекорд в маратона с време под два часа

Историческият ден в британската столица беляза нова ера в маратонското бягане

16:51 - 26.04.2026
Политика

Йонко Грозев: Реформата в прокуратурата е по-трудна, отколкото изглежда

Смяната на ВСС и главния прокурор не е достатъчна, казва юристът

15:10 - 26.04.2026
Кино и сериали

Ричард Гад след Baby Reindeer – новият му сериал Half Man изследва корените на насилието

След успеха на Baby Reindeer Гад поема в различна посока с Half Man

14:06 - 26.04.2026
Важно днес

Служебният кабинет внесе пакет от законодателни мерки в парламента

Сред приоритетите са Законът за съдебната власт и новата антикорупционна комисия

12:40 - 26.04.2026
Важно днес

Състоянието на 14-годишното момче, паднало от тераса на НДК, остава изключително тежко

Детето е в реанимация в „Пирогов“ след продължителна спешна операция

11:32 - 26.04.2026