Европейският парламент гласува в четвъртък вот на недоверие срещу председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Той беше внесен от евродепутати от крайната десница и макар че е обречен - за да мине вотът е нужно мнозинство от 2/3, процедурата е по-скоро символична - показва нарастваща политическа опозиция срещу лицето на изпълнителната власт в ЕС, пише европейското издание Politico.
Водещи политически групи в ЕП - като тези на Европейската народна партия и на Консерваторите и реформистите - декларират подкрепа за Фон дер Лайен. Въпреки това на нея ѝ се наложи да се яви пред евродепутатите при дебатите по вота във вторник и да се защитава.
Politico припомня историята от 1999 г. , когато се стига до вот на недоверие срещу тогавашния председател на ЕК Жак Сандер. Гласуването е неуспешно, но седмици по-късно цялата Комисия е принудена да подаде оставка, след като Партията на европейските социалисти официално оттегля подкрепата си за него.
Препратките към миналото не означават, че такъв сценарий и през 2025 г. е възможен и вероятен. Въпреки че между Фон дер Лайен, либералите от "Обнови Европа" и левоцентристите от „Социалисти и демократи“ прехвърчат искри, и двете политически фракции заявиха, че няма подкрепят вота на недоверие срещу нея.
Но гласуването е предупреждение. Тъй като предложението беше внесено от депутати от популистката десница, центристките партии лесно го отхвърлиха, за да не подкрепят крайната десница, която лидерът на ЕНП Манфред Вебер нарече „марионетки на Владимир Путин“. Дали обаче големите групи в ЕП биха реагирали по същия начин, ако процедура по вот на недоверие срещу ЕК започнат социалистите или "Зелените", пита Politico. Според изданието и тогава трудно ще се събере мнозинство, което да доведе до оставка, но не е нужно един вот да недоверие да бъде приет, за да нанесе политически щети.
Според европейската медия голямата заплаха за фон дер Лайен е не предстоящото гласуване, а рискът да загуби подкрепата на либералите и социалистите - изцяло или частично.
Макар че това не би я принудило автоматично да подаде оставка, би затруднило значително приемането на законодателната ѝ програма в момент, в който бившият управител на Европейската централна банка Марио Драги предупреди, че Европа е изправена пред „бавна агония“. Повод за подобен разрив може да даде политиката на Комисията по отношение на миграцията и идеята за нова директива, която улеснява депортирането на мигранти. За такъв акт обаче настояват влиятелни национални лидери - като тези на Германия и Италия.
На този фон обреченият вот на недоверие срещу Фон дер Лайен в четвъртък може да не краят на политическите ѝ проблеми, а неговото начало, предупреждава Politico.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: