Европейската комисия одобри ваксина за маймунска шарка Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Датската биотехнологична компания Bavarian Nordic обяви, че Европейската комисия е дала разрешение нейната ваксина Imvanex да се използва за предпазване от маймунска шарка, предава Reuters.

Одобрението идва ден, след като Световната здравна организация обяви епидемията от болестта за извънредна ситуация с международно значение.

"Достъпа до одобрена ваксина може да подобри значително готовността на държавите да се борят със заболяването," казва изпълнителния директор на компанията Пол Чаплин.

Макар вече да се използваше за лечение в САЩ и Канада, досега в Европа до ваксината се прибягваше единствено при едра шарка.

Решението на ЕК позволява употребата ѝ при маймунската шарка във всички страни-членки на Европейския съюз, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Bavarian Nordic съобщава, че създаването ѝ е станало възможно благодарение на инвестиции от американското правителство през последните две десетилетия.

Цената на акциите на компанията се е повишила със 122% през последните три месеци в резултат от епидемията.

Важно днес

След протести Зеленски смени главнокомандващия на армията и предложи нов пост на Федоров

Новият главнокомандващ е 43-годишният Михайло Драпати

07:32 - 22.07.2026
Важно днес

Студен фронт носи риск от бури и градушки

За района на Благоевград е актвирана системата BG-Alert

19:26 - 21.07.2026
Важно днес

Иран предупреди България да не съдейства на САЩ във военните операции

България се превръща в съучастник на агресори и нарушители на международното право, твърди Техеран

18:57 - 21.07.2026
Важно днес

Лена Бориславова обяви нова гражданска организация - "Институт за правосъден мониторинг"

В нея участват още Йонко Грозев, Весела Чернева, Георги Лозанов и Красимир Врангов

18:07 - 21.07.2026
Важно днес

МОН публикува вариант кога ще почиват учениците през 2026/2027

МОН допуска по-дълга великденска ваканция за учениците, но ако учебната година приключи през юли

17:19 - 21.07.2026
Важно днес

Обискираха офис на унгарската партия ФИДЕС

Партията на Виктор Орбан твърди, че прокуратурата е искала да изземе сървърите и базите ѝ данни

16:49 - 21.07.2026
Технологии

Anthropic ще плати рекордно обезщетение за теглене на книги от пиратски сайтове

AI компанията е използвала книгите за обучение на Claude

16:24 - 21.07.2026
Важно днес

"Прогресивна България" третира работещите на непълен работен ден като престъпници

Управляващите ще борят сивата икономика, като намалят отпуските на служителите на непълен работен ден

16:20 - 21.07.2026