С 531 гласа "за" Европейският парламент одобри приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. Гласовете "против" бяха 69, а "въздържал се" - 79.
Позицията, която се гласува от европарламента е с консултативна сила и се изпраща на Съветът по икономика и финанси на Европейския съюз (ЕКОФИН), Европейската комисия, Европейската централна банка, Еврогрупата и националните правителства на страните членки.
Преди самото гласуване евродепутатът на "Възраждане" Рада Лайкова се опита да саботира гласуването, като предложи то да бъде отложено заради конфликт на интереси.
Отговори ѝ евродепутатът от ЕНП Йенор Ленарес, който заяви, че "г-жа Лайкова не се интересува от правилника. Г-жа Лайкова и нейните приятели искат България да се присъедини към рублата, а не към еврото", каза той.
След като искането за отлагане беше отхвърлено, думата взе евродепутатът от ГЕРБ и ЕНП Ева Майдел. Тя подчерта, че според докладите на Европейската комисия и Европейската централна банка България е готова да се пръседини към еврозоната от 1 януари 2026 г.
"Приемането на еврото е постигане на европейската мечта на България в цялата ѝ пълнота. България е готова, Европа е готова, нека направим тази крачка заедно", призова Майдел, след което парламентът пристъпи към гласуването.
Положителното решение бе посрещнато с аплодисменти и поздравления от страна на председателстващият заседанието.
Съветът по икономика и финанси на Европейския съюз (ЕКОФИН) вече може да вземе последните три решения, свързани с въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 г. Днешното окончателно гласуване е по-скоро формално и не се очакват изненади. Церемонията за приветстване на България като 21-вия член на еврозоната се очаква да започне в 17:00 ч. българско време в Брюксел.
На среща в понеделник финансовите министри от Еврогрупата потвърдиха курса, при който българският лев ще се обменя спрямо еврото след 1 януари. Той остава непроменен и ще е както досега - 1.95583 лева за евро.
България се стреми към приемането на еврото от влизането си в Европейския съюз през 2007 г. Страната влезе във валутно-курсовия механизъм ERM II през 2021 г. заедно с Хърватия, като първоначално се планираше двете държави да въведат еврото заедно през 2023 г..
Хърватия успя да спази първоначалния график, докато България отложи членството поради неспазване на критерия за ниска инфлация. През юни тази година Европейската комисия и Европейската централна банка дадоха зелена светлина и обявиха, че страната е изпълнила всички технически критерии за приемане в еврозоната.
С това тя ще стане 21-вата държава, която използва общата европейска валута, и ще получи място в Управителния съвет на Европейската централна банка.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: