Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


"Първото интервю на Михаел Шумахер - звучи измамно реалистично" - това заглавие на корицата на списание "Die Aktuelle" предизвика сериозен скандал в германското медийно пространство.

На 15 април изданието решава да създаде сензация в крак с модата за употреба на изкуствения интелект (с повод и без повод) за журналистически цели.

Великият пилот от Формула 1 Шумахер пострада при тежък инцидент на ски писта във Франция в края на 2013 г. Оттогава семейството му не е разрешавало на медиите да се доближават до него.

Редакторите на "Die Aktuelle" обаче не се спират пред физическите и моралните ограничения.

Едва във вътрешните страници на публикацията се уточнява, че "Интервюто беше направено в интернет, в сайт, който има общо с изкуствен интелект", се казва в публикацията.

В нея са включени "цитати", приписани на човек, който никога не е разговарял с журналистите.

"Животът ми се промени тотално", гласи вътрешното заглавие на статията, която подсказва, че става дума за изфабрикувано интервю: "Дали наистина говори нашият Шуми?".

Опитът за оригиналничене за сметка на трагедията на 54-годишния бивш състезател беше посрещнат от твърда съпротива в семейството му - близките му неведнъж са се принуждавали да завеждат съдебни дела срещу медии, които нарушават личните права на пациента.

В крайна сметка, недоволството от погазването на журналистическата етика в "Die Aktuelle" доведе до решение за отстраняване на дългогодишния главен редактор на списанието Аннe Хофман.

"Тази безвкусна и подвеждаща статия не биваше да се появява никога. По никакъв начин тя не отговаря на стандартите на журналистиката, които ние и нашите читатели очакваме от издател като Funke (медийния концерн, към който принадлежи списанието)", се казва в съобщение на компанията.

Хофман е отстранена незабавно от поста си - след около 14 години начело на "Die Aktuelle".

Funke са поднесли извиненията си на семейство Шумахер, които обявиха, че ще съдят издателството.

През 2017 г. германски съд нареди на друг таблоид "Bunte" да плати 50 000 евро обезщетение на съпругата на Шумахер заради фалшива статия, в която се твърдеше, че той вече се е изправил на крака.

Шумахер остава идол на поколения фенове на автомобилните спортове и беше седемкратен световен шампион преди инцидента от декември 2013 г., след който получи тежка мозъчна травма. В продължение на месеци той беше държан в изкуствена кома в болница в Швейцария, а в момента се лекува и рехабилитира в дома си.

Това е поредният скандал около свободното създаване на съдържание, генерирано от изкуствен интелект, без съгласието на хората, от чието "име" излиза публично то.

Преди дни това се случи с предполагаема песен на Drake и The Weeknd. която стана хит в TikTok и Spotify, a папа Франциск беше "облечен" в бяло пухено яке и кецове от потребител в платформата Midjourney, която беше направила изображенията почти неразличими с реалността.

Победител в световния фотоконкурс на Sony пусна "фалшива" снимка и отказа приза

Важно днес

В София пътищата се обработват, възможни са временни затваряния към Витоша

В страната обстановката остава усложнена на места

11:52 - 25.12.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV: На земята няма място за Бога, ако няма място за човека

Папа Лъв XIV отправи послание с призив за състрадание към бедните и непознатите

11:01 - 25.12.2025
Важно днес

Патриарх Даниил отслужва празничната литургия за Рождество Христово в „Св. Александър Невски“

Патриарх Даниил отправи послание за единство

10:35 - 25.12.2025
Пътуване

4 пътешествия с кола до края на декември, които си заслужават да организирате

Идеи за пътуване в един уикенд между Коледа и Нова година

09:55 - 25.12.2025
Кино и сериали

Какво да гледаме по Коледа: празнична селекция с Vivacom

До 13 януари Vivacom отключва всичките си ТВ канали

09:47 - 25.12.2025
Живот

Лесен коледен щолен, който улавя духа на празниците - рецепта

Предлагаме ви този лесен коледен щолен от Dr. Oetker – класика, която не изисква повод, освен желанието за малко празнична магия.

09:47 - 25.12.2025
Кино и сериали

Филмът „Peaky Blinders“ събира на екран Килиън Мърфи и Бари Киогън

Netflix пусна първи тийзър на филма като коледен подарък за феновете

09:19 - 25.12.2025
Важно днес

Празничният ден носи сняг, дъжд и студено време

Очакват се значителни валежи от дъжд и сняг, обявени са жълт и оранжев код

08:52 - 25.12.2025
галерия

Най-лошите филми на 2025 г.

Лошите филми не са удоволствие за гледане, но често са интересни за обсъждане

08:00 - 25.12.2025