Финландия планира пълна забрана за допускане на руснаци

"Финландия не иска да бъде транзитна страна за притежателите на шенгенски визи, издадени от други".

Това каза външният министър на Финландия Пека Хаависто на пресконференция в Ню Йорк.

След като руският президент Путин обяви частична мобилизация в Русия, на руско-финландската граница, където работят 9 ГКПП, се образуваха огромни опашки от руснаци, които искат да влязат във Финландия.

Финландия обаче готви пълна забрана за влизане в страната за руски граждани, предаде финландският вестник Iltalehti.

"Започнахме подготовка за национално решение как да ограничим или напълно да спрем този туристически поток. Вероятно ще приемем нов закон, който ще бъде подготвен много бързо или ще интерпретираме съществуващите правила", обясни Хаависто.

На 12 септември ЕС спря облекченото издаване на визи за руски граждани.

Министърът на външните работи на Литва заяви, че неговата страна няма възможност да издава визи на всички руснаци, които искат да напуснат Русия по хуманитарни съображения. Неговият колега от Латвия заяви, че няма да издават визи по хуманитарни причини.

Германските Зелени и Либералите, които са част от управляващата коалиция, предлагат Гермаия да предостави убежище на руснаци, които отказват да воюват.

"Този, който подлежи на мобилизация и не иска да бъде част от армията, която извършва военни престъпления, се изправя срещу путинската система. Ние европейците трябва бързо да предоставим убежище на руските противници на путинския режим", коментира пред Spiegel зам.-председателят на Партията на свободните демократи Йоханес Фогел.

След обявяването на частична мобилизация в Русия, израелският премиер Яир Лапид призова ръководството на националния авиопревозвач на страната Ел Ал да увеличи броя на полетите от Русия до Израел.

"Това трябва да позволи на живеещите в Русия евреи да напуснат страната на фона на обявената частична мобилизация, ако желаят", каза той.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Подкрепящи проруския кандидат Джоржде Симион атакуват избора на президент в Румъния

Загубилите изведнъж заговориха за "чуждестранна намеса" във вота

17:40 - 20.05.2025
Важно днес

Верижна катастрофа предизвика сериозно задръстване на бул. "Цариградско шосе"

Инцидентът е станал около 16:30 часа. 

17:00 - 20.05.2025
Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Кино и сериали

"Улица Сезам" отива в Netflix, след като Тръмп спря парите обществени медии в САЩ

Предаването стартира през 1969 г.

14:58 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025
Кино и сериали

„Minecraft: Филмът“ – любимата игра оживява във Видеотеката на A1 Xplore TV

Видеотеката на A1 Xplore TV предлага разнообразие от български и чуждестранни заглавия във всички жанрове

14:32 - 20.05.2025
Култура

Oh! Jazz и United Group пренасят ексклузивно джаз съдържание в Югоизточна Европа

Партньорството включва и подкрепа на местната джаз продукция и международна сцена за регионалните таланти.

14:25 - 20.05.2025