Урсула фон дер Лайен се оказа бламирана от мнозинството държави в ЕС по една чувствителна тема: равенството на мъжете и жените в Европейската комисия.
Неписаното правило на Фон дер Лайен беше, че всяка страна трябва да излъчи по две номинации за комисари - един мъж и една жена (но не по класическия филм на Клод Льолуш...).
Подходът ѝ обаче се оказа неуспешен.
Два от постовете са попълнени предварително - това са позициите на Германия и Естония, съответно с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и бъдещия "външен министър" на ЕС Кая Калас.
Оставаха 25 държави, от които само пет предложиха по една жена за член на Европейската комисия.
Това са Хърватия, Финландия, Швеция, Испания и Португалия.
България, която се забави до последния възможен момент, е единствената държава, излъчила мъж и жена - Юлиян Попов и Екатерина Захариева.
Досега българските правителства винаги бяха предлагали жени в ЕК - Меглена Кунева, Кристалина Георгиева, Мария Габриел, Илиана Иванова. По всичко личи, че и този път Екатерина Захариева (ГЕРБ) ще е с предимство пред колегата си. Дори само заради невъзможния "баланс" на половете.
Пет от държавите, които са предложили мъже за еврокомисари, излъчват досегашните си титуляри на поста - т.е. при тях не става дума за отказ от спазване на изискването на Урсула фон дер Лайен, а за приемственост на позицията. Това са Франция, Унгария, Нидерландия, Словакия, Латвия.
Останалите страни просто са игнорирали условието на председателката на комисията. Белгия все още не е посочила свой представител.
Няма писано правило, което да ги задължава да го изпълнят. Но това е изпитание на смелостта на Фон дер Лайен преди началото на втория мандат и е пример за позицията, която националните власти ще държат.
На теория тя би могла да "накаже" държавите, които не изпълняват искането ѝ, като възложи второстепенни ресори на техните кандидати.
От друга страна, председателката на ЕК няма толкова свобода на действие, за да си позволи да ядоса столиците и политическите семейства.
Европейският парламент също ще трябва да се произнесе по състава на новата Комисия, а отсега има депутати, които се готвят за тежки препитвания с някои от кандидатите.
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз в рамките на програмата за безвъзмездни средства, отпускани от Европейския парламент за дейности в областта на комуникацията. Европейският парламент не е участвал в неговата подготовка и по никакъв начин не е отговорен за или обвързан с информацията, данните или мненията, изразени в рамките на проекта, за които отговорност съгласно приложимото право носят единствено авторите, интервюираните лица, редакторите или разпространителите на програмата. Европейският парламент не може също така да поема отговорност за евентуални преки или непреки щети, нанесени при осъществяването на проекта.