Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща във вторник да предприеме „твърди и пропорционални“ мерки, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп по-рано обяви мита върху вноса на стомана и алуминий.
„Митата са данъци - лоши за бизнеса, още по-лоши за потребителите. Неоправданите 25-процентни мита върху стоманата, алуминия и реципрочните мита върху други продукти няма да останат без отговор“, заяви фон дер Лайен в изявление.
Мерките, които ЕС може да наложи бързо, биха засегнали американски износни стоки на стойност около 3 млрд. долара, включително продукти като уиски.
Тръмп официално разшири митата върху вноса на стомана и алуминий, премахвайки по-ранните споразумения с Европейския съюз, Обединеното кралство, Япония и други държави. Решението си той обяви в понеделник вечер, като го определи като "голяма сделка" и част от стратегията му за икономическо укрепване на САЩ.
Европейското издание POLITICO разяснява, че новите укази на Тръмп надграждат вече съществуващите мита от 25% за стоманата и 10% за алуминия, наложени още през 2018 г. Те не само увеличават тарифите, но и премахват редица изключения, които бяха предоставени на вносители за конкретни стоманени продукти.
Ефектите върху глобалната търговия
Администрацията на Тръмп твърди, че сега "стотици хиляди тарифни облекчения", предоставени през годините, ще бъдат прекратени.
Това ще засегне не само компаниите, които внасят стомана и алуминий в САЩ, но и държавите, които разчитат на тези пазари за износ.
В допълнение, Тръмп въвежда по-строги стандарти за стоманата и алуминия, произведени в Северна Америка. Тези мерки целят ограничаване на възможността Китай и Русия да доставят своите продукти през трети страни.
След встъпването в длъжност на предишния президент Джо Байдън, САЩ постигнаха споразумения с ЕС и Обединеното кралство за смекчаване на тарифите. Тези временни споразумения трябваше да проправят пътя към по-дългосрочно решение и създаване на единен фронт срещу китайския свръхпроизводствен капацитет.
Въпреки двугодишни преговори между ЕС и САЩ, не беше постигнато трайно споразумение, което отвори възможност за възобновяване на ответните тарифи от ЕС. През декември 2024 г. ЕС замрази ответните мита до 31 март 2025 г., за да продължи преговорите със САЩ. Действията на Тръмп обаче могат да ускорят процеса по налагане на нови европейски налози за САЩ, които биха навредили на американските износители.