Франция и Германия създадоха смут в ЕС с идеята си за среща с Путин

Предложението на Ангела Меркел и Еманюел Макрон за организирането на среща между европейските лидери и президента на Русия Владимир Путин се сблъска с хладен прием и разногласия преди Европейския съвет.

Financial Times цитира критични забележки от страна на премиерите на Латвия, Литва, Полша и Нидерландия по повод инициативата на Берлин и Париж.

Министър-председателят на Латвия Крисянис Каринс предупреждава, че подобен ход би бил твърде голям компромис с Путин, а полският премиер Матеуш Моравецки заявява, че диалогът с Кремъл може да се възобнови само ако има "реална деескалация" от руска страна, пише медията.

Премиерът на Нидерландия Марк Рюте също не е съгласен с предложението за общ форум на правителствените ръководители на ЕС и Путин. Той смята, че евентуална среща с руския президент трябва да бъде във формат само с председателите на ЕК и Европейския съвет Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел.

France24 цитират Рюте да казва, че самият той никога не би участвал в среща с Владимир Путин.

На въпроса "Защо?", Рюте отговаря: "Една дума. MH17" - самолетът, който беше свален с ракета от проруски сепаратисти през 2014 г. над Източна Украйна. При катастрофата загинаха общо 298 пътници и екипаж, а 193 от пасажерите бяха граждани на Нидерландия.

Кая Калас, премиер на Естония, коментира при пристигането си в Брюксел, че би искала да разбере от Меркел и Макрон какво се е променило в поведението на Русия, за да се обмисля подобно размразяване на връзките.

FT цитира и външния министър на Литва Габриелиус Ландсбергис, който нарича "историческо късогледство" идеята на Меркел и Макрон.

Предложението на Германия и Франция дойде само няколко часа преди планираната среща на Европейския съвет, на която трябваше да се обсъждат отношенията на ЕС с Русия.

Според Politico - обявяването на предложението е изненадало и ръководителите на европейските институции, вкл. Шарл Мишел, който отговаря за дневния ред на срещите на Съвета.

"Идеята за евентуална среща на върха между Путин и лидерите на ЕС се приема от много дипломати и служители като не добре обмислена и ненавременна", пише още Politico.

Изданието напомня за унизителния епизод по време на посещението на външния министър на ЕС Жозеп Борел в Москва през февруари. Русия експулсира трима дипломати от Германия, Швеция и Полша заради присъствието им на протест в подкрепа на Алексей Навални, а санкциите бяха обявени няколко часа след срещата на Борел със Сергей Лавров.

Европейският представител не беше информиран предварително за намеренията на Москва и така и не получи отговор на настояването си за преразглеждането им.

Срещата на Байдън и Путин: САЩ и Русия ще възстановят посланиците си

Медията цитира свои източници, според които лидерите на ЕС искат да участват в диалога, който американският президент Джо Байдън установи с Путин, както и че са останали недоволни от изолирането на европейските институции от въпросите от стратегически интерес за държавите членки.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен се намира в Берлин, като в сряда той се е срещнал с Ангела Меркел.

Меркел защитава своето предложение за "директен контакт на ЕС с Русия и руския президент" в позиция пред Бундестага.

"Не е достатъчно американският президент Джо Байдън да говори с руския държавен глава. Много приветствам този факт, но ЕС също трябва да създаде формати за разговори. Няма друг начин за разрешаване на конфликтите", казва още тя.

Меркел и Макрон са получили подкрепа и от страна на австрийския канцлер Себастиан Курц,: "Географски ние се намираме по-близо до Русия, ЕС не може просто да седи и да наблюдава, докато САЩ и Русия водят диалог".

От първо лице: Да водиш преговори с Владимир Путин


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Европейски дневници

Какво са "АПИ-та" и защо никой не иска да гледа как се правят наденица и европейски закони

Лидия Симова за работата на един политически сътрудник в ЕП

20:30 - 25.04.2024
Важно днес

Двама лидери, общо съобщение. ГЕРБ и ДПС се хвалят с 1 млрд. лв. за държавните мини

Трима министри от служебния кабинет на крака при Борисов и Пеевски

18:16 - 25.04.2024
Важно днес

Без да са го прочели, депутати от комисията "Митници" пратиха доклада си в прокуратурата

Но какво пише в документа така и не стана ясно

17:17 - 25.04.2024
Важно днес

Присъдата на Харви Уайнстийн за изнасилване е отменена от съда в Ню Йорк

72-годишният холивудски магнат все пак ще остане в затвора

17:15 - 25.04.2024
Важно днес

"Има риск нашата Европа да умре". Речта на Макрон в Сорбоната

Френският президент призова ЕС за реформи и отговор на рисковете

15:08 - 25.04.2024